: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74

از آنجایی که هر معلولی،علتی دارد و با بررسی علل و تطبیق آن در زندگی ، می توان دریچه دیگری به روی زندگیمان باز کنیم پس ،اول صورت مسئله زندگیمان را  پیدا کنیم تا آنگاه منشا اختلاف هایمان آشکار شود!

برخی ازعلل پیدایش و افزایش بحران ها و جدایی ها در كانون خانواده

1.آشنا نبودن به وظایف خانوادگی
كسی كه در اندیشه تشكیل كانون خانوادگی است، نخست باید بداند كه سازمان خانواده مانند هر سازمان اجتماعی دیگر دارای اصولی است كه تنها در سایه شناخت اصول و انجام وظایف می تواند به هدف های مقدس ازدواج دست یابد ناآگاهی از اصول سبب می شود آسیب های جبران ناپذیری بر پیكر خانواده وارد آید و زن و شوهر نتوانند خوشبختی خود و فرزندان شان را در پیوند زناشویی تضمین كنند.
برخی زوج های جوان بدون آمادگی قبلی و بی آن كه با وظایف و مسئولیت های خود و حقوق شریك زندگی اش به درستی آشنا شوند و راه و روش سلوك در زندگی خانوادگی را بیاموزند، به تشكیل خانواده اقدام می كنند و پس از گذشت مدت زمانی در می یابند چه اشتباه بزرگی را مرتكب شده اند.
2.عدم شناخت زوجین از یكدیگر: كسی كه در اندیشه ازدواج است ، پس از آشنایی با وظایف و مسئولیت های خود و حقوق شریك زندگی اش باید بداند با چه كسی ازدواج می كند.نیز معیارهای مهمی كه از دید صاحب نظران ، از شرایط ازدواج موفق بیان شده، تا چه میزان وجود دارد .شناخت زن و شوهر از وضعیت اخلاقی و معنوی و تفكر اجتماعی و بینش اقتصادی و میزان پای بندی به آداب و رسوم یا گرایش به مدرنیسم ، قبل از ازدواج امری لازم است.
اسلام اجازه داده است هنگانی كه زن و مرد قصد ازدواج دارند، همدیگر را ببینند ، با هم گفتگو كنند، به شرطی كه این كار از روی هوسرانی نباشد.باید توجه داشت كه تحقیق ، با معاشرت ها و انتخاب دوست غیر همجنس كه منشأ آن هوس های زودگذر است ، تفاوت دارد.
3.سست شدن مبانی اعتقادی و عدم پایبندی به مقررات دینی:
اگر با نگاه جستجوگرانه وضع خانواده هایی را كه متلاشی شده اند، مورد مطالعه قرار دهیم، درمی یابیم كه مهم ترین عامل آن ضعف اصول اخلاقی می باشد.
تجربه نشان می دهد كسانی كه فاقد تعهدات ایمانی هستند و حتی اگر قبل از ازدواج مدت ها با هم آشنایی داشته باشند، پس از تشكیل زندگی مشترك به دلیل نداشتن ارزش های ثابت و یكسان و نداشتن پشتوانه درونی، با كوچك ترین آسیب، پیوندشان سست شده، چه بسا از هم می گسلد.
غرق شدن در مادیات و لذت جویی ها و روی گردانی عملی از دین (اگر چه در ذهن معتقد باشد)هیچ نقطه مشترك و عاملی برای وحدت باقی نمی گذارد تا موجب استمرار صمیمیت و استواری بنیان خانواده گردد.

ادامه مطلب


طبقه بندی: مادران،  پدران، 
برچسب ها: جدایی، طلاق،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول

علت بی‌تفاوت شدن جوانان امروزی نسبت به انقلاب چیست؟

همه جوانان نسبت به انقلاب بی تفاوت نشده اند و دلیلش حضور گسترده آنان در عرصه های مختلف و راه پیمایی هایی است كه به منظور دفاع از انقلاب و ارزش های آن صورت می گیرد.
البته عواملی در بی تفاوتی بعضی از جوانان نقش داشته است. بعضی از آن عوامل عبارت است از:
1. مشكلات پس از انقلاب (مانند جنگ و توجّه به مسائل امنیتی و دفاعی و...) كه نتیجه طبیعی آن فقدان برنامه‏ریزی‏های دقیق و كارشناسی شده برای نهادینه سازی و تثبیت ارزش‏ها و معارف اسلامی است.
2. تغییر هنجارهای اجتماعی از ارزش‏های دینی و معنوی به ارزش‏های مادی و سودانگاری، در اثر بعضی از اقدامات اقتصادی و در پیش گرفتن مدل توسعه، باعث بروز تضادهای ارزشی و فاصله گرفتن جامعه از ارزش‏های اسلامی گردیده است.
3. عملكرد منفی و نامطلوب بعضی از دستگاه‏های فرهنگی در سال‏های اخیر و میدان دادن به افراد و عناصری كه غیر معتقد به نظام اسلامی و ترویج فرهنگ غربی از سوی آنان.
4. كم‏كاری نیروها و دستگاه‏های انقلابی، در تولید برنامه‏های سالم، جذّاب و مفیدی كه بتواند اوقات فراغت جوانان را پر كند و آنان را از توجّه به برنامه‏های ضد اخلاقی و فاسد فرهنگ بیگانه باز دارد.
5. تهاجم فرهنگی غرب در جهت بی هویت كردن نسل جوان، تضعیف باورهای عقیدتی مردم، شكست نظام اسلامی در ایران با استفاده از پیشرفته‏ترین وسایل تكنولوژی و...
6. پیروی از امیال و هواهای نفسانی كه ناشی از عوامل محیطی، تربیت ناصحیح با بی اعتنایی، به ارزش‏های معنوی و... است. این مشكل ناشی از اراده و اختیار خود انسان است. خداوند می‏فرماید: انا هدیناه السبیل اما شاكراً و اماكفوراً، (1).
متأسفانه بسیاری از افراد تحت تأثیر هوای نفس و پیروی از امیال و خواهش‏های نفسانی، راه ضلالت و گمراهی را بر می‏گزینند. قرآن در این زمینه فرموده است: لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم ثم رددناه اسفل سافلین، (2). متأسفانه این عوامل، باعث فاصله گرفتن برخی افراد از ارزش‏ها و مسائل معنوی شده است..
7. حل نشدن بسیاری از مشكلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی (مانند اشتغال، مسكن و رفاه)، و عدم اجرای ارزش‏های اسلامی در جامعه به صورت كامل (مانند عدالت اجتماعی، مبارزه با مظاهر فساد و...)، باعث شده كه مردم این مشكلات را همواره از چشم انقلاب ببینند و انتظارات غیر واقعی و بیش از حد از آنان داشته باشند.
مجموعه این عوامل باعث شده تا دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی با تهاجم فرهنگی، و درشت نمایی مشكلات، به القای اندیشه نسبی بودن ارزشها، جدایی دین از سیاست، ناكارآمدی مدیریت دینی، پرداخته‏اند.
پی نوشت ها:
1.انسان، آیه 3.
2.تین، آیه 4 و 5.
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول
تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1389 ساعت:10:32 ب.ظ

ورود حضرت حسین علیه السلام روز پنج شنبه دوم محرم سال 61هجری بود ارزش سرزمین و خاک کربلا در بخشی از روایات آمده کتاب اعمالی شیخ صدوق می گه امیرالمومنین پس از بازگشت از صفین در کربلا پیاده شد نماز صبح را انجا خواند سپس مقداری از خاک اون زمین رو برداشت وبویید و بجای تعقیب نماز گفت واهاً لک ایتها التربه لیوحشرن منک اقوام یدخلون الجنه بغیر الحساب (شگفتا از تو ای خاک قومی از تو بیرون می یان قیامت، که بی حساب وارد محشر می شن کتاب خرائج راوندی نوشته: علی علیه السلام به کربلا گذر کرد اشاره به زمین فرمود:خوابگاهیست از سوارانی ،قتلگاهیست از عشاقی ،این کوه شهیدانیست که گذشتگان از آنان پیشی ندارند و آیندگان در شخصیت و عظمت به آنان نمی رسند. امام زمان علیه السلام در توقیع که درباره زیارت امام حسین علیه السلام به سوی قاسم بن علا همدانی فرستاد این نکته رو در اون زیارت اشاره کردند:وشفاء فی تربة، قاسم بن علا خدا درمان درد رو در خاک او قرار داد. در روایات آمده که سجده بر تربت حضرت حسین علیه السلام به ارزش نماز اضافه می کنه! وعیوب معنوی نماز رو می پوشانه کتاب معال السبتین جلد اول صفحه 291 از امام باقر علیه السلام نقل می کنه که درباره  زمین کربلا فرمودند:هی اکرم ارض الله علیه (زمین کربلا با ارزش ترین زمین نزد خداست)ابومخنف صاحب تاریخ معروف به نقل معال السبتین جلد یک صفحه 292 می گه چون به زمین کربلا رسیدند اسب امام از حرکت باز موند هر چه کرد به حرکت نیومد فرمود اسب دیگری رو آوردند تا هفت اسب رو عوض کرد اما هیچ کدوم حرکت نکردند امام فرمودند نام این زمین چیه؟عرض کردند غاضریه فرمود غیر از این نام دیگری داره؟گفتند: نینوا فرمود چه نام دیگری ؟ گفتند شاطی الفرات فرمود غیر از این اسامی اسم دیگیه ای داره ؟ گفتند کربلا ! آهی کشیدند و فرمودند: ارض کرب و بلا سپس فرمودند پیاده بشین از این زمین کوچ نکنین بخدا قسم اینجا محل پیاده شدن سواران ماست ،بخدا قسم اینجا محل ریخته شدن خون ماست، بخدا قسم اینجا محل دریده شدن پرده حرمت ماست ، بخدا قسم اینجا محل کشته شدن مردان ماست و ذبح شدن اطفال ماست و اینجاست که قبور ما رودر آینده زیارت می کنند،اینجا همون جاییکه پیغمبر جدم به من خبر داد تخلفی در گفته پیغمبر نیست سید بن طاووس که مورد اطمینان همه بزرگان دین در کتاب شریف لهوف در صفحه 139 به بعد می گه:وقتی حضرت پیاده شدند روی زمین نشستند و اشعار معروفی رو خواندند که مضمون اشعار این بود اف بر تو ای روزگاربا این دوستیت چقدر در گاه و بی گاه مردمی را درراه مطالبه حق مشروع خودشون کشته شدند مرگ خیلی نزدیک است وهر جانداری این راه رو طی می کنه و بسوی خدا می ره وقتی زینب کبری ای اشعار شنید گفت برادر این سخن کسی که یقین به کشته شدن خودش داره فرمودند :آری خواهر من همینطوره ! زینب کبری فریاد زد ناله زد به شدت گریه کرد وگفت برادرم خبر مرگ خودش رو داره میده!سپس گفت ای برادرم ونور چشمم ای ودیعه پیشینیان جمال و زیبایی پسینیان کاش مرگ مرا نابود کرده بود و زندگی رو از من گرفته بود و امروز رو نمی دیدم .زنان حرم با شنیدن ناله زینب کبری گریه کردند...
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول

سوال:

چرا بعضی پسر ها و دخترها امروز عاشق كسی هستند و فردا عاشق كسی دیگر؟

جواب:

در پاسخ سؤال اوّل گفتیم كه یكی از خصوصیّات دوره ‌جوانی رسیدن انسان به بلوغ عشق ورزیدن،‌ محبت كردن و مورد محبت قرار گرفتن است. عشق ورزیدن اولین گام در ایجاد ارتباطات اجتماعی و سپس تشكیل خانواده است.
سعدی اگر عاشقی كنی و جوانی عشق محمد بس است و آل محمد
منتها باید توجه داشت كه عشق ورزیدن در كنار نیاز به محبّت و نیاز به برطرف ساختن نیروی جنسی است و نباید در آن ها افراط كرد. متأسفانه بسیاری از عشق های امروزی از عنصر "هوس" نشأت می گیرند و هوس چیزی نیست جز غلبه میل به ارضای شهوات بر میل دوست داشتن و عشق.
از این رو، دختران و پسران امروز به جای توجه عمیق به مسایل مهم زندگی خویش، تنها در لایه ای سطحی از زندگی به تكاپو می پردازند و با مراودات و ایجاد ارتباطات متنوع، موقّت و بدون ضابطه به رواج بی بند و باری دامن می زنند. از سویی، از آنجا كه این روابط در تعالی روح وجان ایشان تأثیر به سزایی ندارد و حتی گاهی اوقات به تخریب روانی می انجامد،‌ دائماً شاهد گسسته شدن این روابط و تشكیل یك سری روابط دیگر هستیم.
در این جا دوست داریم نظر شما را به این نكته جلب كنیم كه مفهوم بی بند و باری و فساد،‌تنها در "اعمال منافی عفت" خلاصه نمی شود. این را از آن جهت آوردیم كه امروزه در جامعه ما سخن از محسّنات "عشق آزاد" با عناوینی چون "عشق پاك"، "روابط خواهر برادری"، دوستی های مسالمت آمیز"، "روابط افلاطونی"، "ارتباط روحی" و ... گفته می شود و عده بسیاری این سؤال را دادند كه مگر چه عیبی دارد ما این گونه با هم رابطه داشته باشیم؟ ما كه گناهی نمی كنیم؟ یا مثلاً‌ می نویسند كه "دوست پسر من اهل نماز و روزه و هیئت و ... است و به خاطر همین مذهبی بودنش با او رابطه دارم!؟ ، این ها تمام از جنسِ لباس حق بر پیكر باطل پوشاندن است. فقط الفاظ با تربیت تر و كلیدی تر شده اند وگرنه تمامی آن ها تحت عنوان "روابط بدون ضابطه" می گنجد.

ادامه مطلب


طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول