: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : جمعه 23 مهر 1389 ساعت:09:09 ب.ظ

سؤال:
علل دین گریزی و افول فرهنگی جوانان و نسل امروز چیست؟
جواب:
از چند جنبه می توان پرسش را بررسی كرد:
1 - آیا واقعاً گرایش به مذهب میان جوانان كم شده است؟
2 - به فرض اثبات مدعا ، علل آن چیست؟
3 - راه های رویارویی با آن كدام است؟
"دین گریزی" در پرسش با چه زمانی مقایسه شده است؟ آیا نسبت به پیش از انقلاب یا پس از پیروزی؟ سال های مربوط به دوران جنگ هشت ساله؟ هر وضعیتی پاسخ خود را دارد.
اگر گفته شود نسبت به پیش از انقلاب ، معلوم می شود پرسشگر محترم از اوضاع ایران در پیش از انقلاب و "فرهنگی شدن فساد اجتماعی" در عرصه های مختلف اطلاع صحیحی ندارد.كافی است بدانید برای مبارزه به اصطلاح علمی با اسلام و شستشوی مغزی و فكری جوانان، از یك سو ماركسیسم و كمونیسم را تبلیغ كردند و آن را نشانه روشنفكری شرقی شمردند. از دیگر سو ، تفكر جدایی دین از سیاست و قرار دادن دین در مقابل علم و صنعت و پیشرفت و تمدن ، ملاك روشنفكری غربی به حساب می آمد. در واقع تفكر غربی و شرقی دو تیغة قیچی بودند و هر دو یك هدف را دنبال می كردند و آن ضدیت و مخالفت با دین اسلام و مظاهر دینی بود. قشر عظیمی از جوانان جامعه گرفتار یكی از این دو تفكر بودند.از سویی دیگر با گسترش و ترویج فساد و فحشا از طریق كاباره ها ، سینماها، فیلم ها و تئاترها ، نیز تجویز تأسیس رسمی و علنی روپی گری، عشرتكده ها و شهرك های فحشا و مشروب فروشی ها ، نیز به كارگیری مطبوعات، رادیو و تلویزیون به تضعیف اعتقادات دینی و مبارزه عملی با احكام اسلام ، برخاسته بودند.پیروزی انقلاب با تكیه بر فرهنگ اسلام، نوری بود میان ظلمات درهم تنیده آن روزگار.پس چگونه می توان وضعیت دین گرایی جوانان امروز را با پیش از انقلاب مقایسه كرد؟
وضعیت غیر عادی پس از انقلاب
پس از پیروزی انقلاب و فرو ریختن كاخ سلطنت دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ، اكثر مردم به مقتضای "الناس علی دین ملوكهم" افكار و عقاید ، سیره و روش رهبران انقلاب را پیش گرفتند. جوانان نیز به مقتضای تنوع و تجدد طلبی و عدالت خواهی و ستم ستیزی شان از یك سو، شور و نشاط برخاسته از احساسات و  عواطف سنی و جوانی از دیگر سو، به رودخانه انقلاب پیوستند.این حركت و گرایش مردمی به  انقلاب ، اگر چه میان گروهی عظیم از توده ها بر پایه شناخت و معرفت بود، لیكن میان همه اقشار حامی انقلاب آگاهی نبود، بلكه مبتنی بر آگاهی سطحی و اجمالی از اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جامعه یا شناخت غیر تحقیقی و ابتدایی فطری از دین بود. با بروز جنگ تحمیلی و شكوفایی "روح حماسی" و فراگیر شدن "عرفان گرایی و معنویت" فضا و زمینه مساعدی برای خودسازی و روگردان شدن از مجالس بزم پیش از انقلاب و رو آوردن به میادین رزم فراهم شد، از این رو هر چه از دوران جنگ فاصله می گیریم، به بیان دیگر: هر چه از حماسه و  عرفان و بسترهای مهیا برای خودسازی و غلبه احساسات و عواطف فاصله می گیریم، احساس می شود كه گرایش به مظاهر مذهب مانند شركت در نماز جمعه و جماعت كم رنگ تر شده است.
علاوه بر آن چه ذكر شد، عوامل دیگر ی كه از یك نگاه می توان آن ها را به سه دسته تقسیم كرد:
أ) عوامل طبیعی و تكوینی
رشد تدریجی جسمانی و بروز غرایز جنسی، موجب ظهور تحولات درونی و دگرگونی هایی در اخلاق و رفتار و روان می گردد، در نتیجه علاقه به دیدن صحنه های تحریك كننده، تمایلات جنسی، خواندن داستان های عشقی و جنایی و پلیسی تشدید می شود، كه اگر كنترل و هدایت نشود، و در مسیر طبیعی و تكوینی  اش قرار نگیرد و طبق مقررات دینی و قانونی ارضا نشود، زمینه برای انحرافات اخلاقی و پیدایش مشكلات روانی و عقده های سرخورده فراهم می گردد. و آن گاه به صورت بزهكاری های اجتماعی و جرایم اخلاقی، خودفروشی و از دست دادن عزت و عفت نفسانی ظاهر می شود.
ب) ضعف برخوردها و عملكردها و فقدان مدیریت كارآمد داخلی
 عوامل تكوینی و تمایلات طبیعی انسان نیازمند هدایت و راهنمایی در مسیر بالندگی و رشد است تا بتواند به كمال شایستة خویش و مقام انسانیت برسد. در غیر این صورت آدمی به یك موجود مسخ شده تبدیل می گردد. به دیگر بیان: بی توجهی به تربیت و هدایت استعدادهای طبیعی باعث می شود كه "فرصت ها" به جای بهینه سازی به سوی تبهكاری سوق داده شود ، كه سبب كم رنگ شدن و كم رغبتی برخی جوانان به مسایل معنوی و ارزشی شود. از آن جمله می توان به امور زیر اشاره كرد:
1 - برخوردهای نامناسب خانواده والدین و اطرافیان ، معلمان و اولیای مدرسه،
2 - فعالیت چشمگیر عناصر وابسته به بیگانه و فرهنگ غیر خودی در عرصة مطبوعات كشور و ایجاد جو ناسالم در جامعه و تحریك آن به سوی جرم آفرینی،
3 - حركت ها و رفتارها و برخوردهای ناصحیح برخی دستگاه های اجرایی و قضایی و قانونگذاری،
4 - انتصاب افراد ناكارآمد و.....

ادامه مطلب


طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول
تاریخ : چهارشنبه 14 مهر 1389 ساعت:06:59 ب.ظ

سؤال:

نقش زنان پیش از ظهور و پس از ظهور امام مهدی(عج) یعنی در حكومت امام (ع) چیست؟

جواب:

جواب سؤال مذكور در دو محور سامان یافته است:
الف) نقش زنان قبل از ظهور
زنان مانند دیگر افراد جامعه می‏توانند در جامعه نقش داشته و در صحنه‏های سیاسی و اجتماعی حضور فعال داشته باشند. امروزه در جمهوری اسلامی ایران ،زنان در تعیین سرنوشت جامعه تاثیر گذار بوده و با پذیرش بخشی از مسئولیت‏ ها حضور خویش را در صحنه‏های مختلف پررنگ نموده‏اند. از سوی دیگر زنان می‏توانند با انجام وظایف دوران غیبت، زمینه ظهور امام زمان(ع) را فراهم كنند. بنابراین نقش زنان قبل از ظهور در زمینه سازی ظهور امام و حضور در صحنه‏های سیاسی و اجتماعی جلوه می‏كند.
كسب آگاهی هر چه بیشتر، ایجاد آمادگی در خود و دیگران، تربیت فرزندان و آشنا نمودن آنها با حضرت مهدی(ع) و ایجاد عشق و شور در آنها، بخشی از این نقش مهم می‏باشد.
ب) نقش زنان در هنگام ظهور و بعد از آن
نقش زنان در هنگام ظهور حضرت و تشكیل حكومت او نیز بنیادی است.
روایات درباره تعداد زنان و چگونگی نقش آفرینی آنان اختلاف دارند.(1)
در بعضی روایات آمده است كه برخی زنان مانند مردان اولین كسانی هستند كه گرد امام جمع شده و باحضرت بیعت می‏كنند. امام باقر(ع) فرمود: "سوگند به خدا! سیصد و اندی نفر بدون وعده پیشین گرد می‏آیند و میان آنها پنجاه زن است".(2)
بعضی روایات دیگر تعداد زنانی كه امام را در قیام علیه مخالفان كمك می‏كنند، هفت هزار و هشتصد نفر ذكر كرده‏اند.(3) در یكی از متون تاریخی می‏خوانیم: تعداد مؤمنان به هنگام خروج دجال، دوازده هزار مرد و هفت هزار و هفتصد یا هشتصد زن هستند.(4)
برپایه بعضی روایات نقش زنان در زمان حضور به نقش زنان در زمان پیامبر(ص) تشبیه شده است.(5) در بعضی روایات دیگر تصریح شده است كه زنان در بخش درمان و بهداشت مشغول فعالیت هستند. امام صادق(ع) فرمود: "همراه حضرت سیزده زن هستند... زخمی‏ها را مداوا می‏كنند و از بیماران پرستاری می‏ نمایند؛ هم چنان كه همراه رسول خدا بودند".(6) در بعضی روایات دیگر حتی اسامی تعدادی از زنان بیان شده است كه در حكومت و قیام امام زمان(ع) نقش می‏آفرینند.(7)
از بعضی روایات دیگر می‏توان استفاده نمود كه تعدادی از زنان از مدیران و كارگزاران حكومت امام زمان خواهند بود. این مطلب را از آن دسته روایات می‏توان استفاده كرد كه تعداد یاران امام زمان(ع) را بیان می‏كنند.
برخی از این روایات تعداد یاران امام زمان(عج) را 313 و برخی بیشتر از آن ذكر كرده‏اند كه در توجیه و جمع این روایات گفته شده تعداد 313 نفر هسته اصلی و مركزی یاران امام زمان می‏باشند.
حال كه میان 313 تن از یاران حضرت (كه كارگزاران و مدیران حضرت می‏باشند) پنجاه زن وجود دارند، به این نتیجه می‏رسیم كه زنان در پست‏های مدیریتی فعالانه نقش خواهند داشت.

خوب دوستان حالا نمو نه هایی از موفق ترین زنان ایرانی در جهان در علوم مختلف را با جستجو در گوگل و مطالعه زندگی نامه آنها خود می تواند احتجاجی باشد بر کسانی که 1.می خواهند با حربه ی تهاجم فرهنگی اصالت دختران ایرانی را خدشه دار کنند و آنها را به بهانه هایی واهی از کمال به سراب سوق دهند.مِن جمله درگیر کردن دختران ایرانی در آرایش های آنچنانی ومدهای به قول خودشان روز همین دو قلم کار چقدر از وقت آنها را می گیرد خوب همین برای زندگی معمولی وبه دور از رشد کافی است اگر فقط به این دید نگاه کنیم حالا عوارض و عواقبش بماند.2.دختران و مادرانی که به این باور رسیدند که زندگی صحیح را اسلام در جامعه تفسیر نکرده و فقط در چارچوب خانه و خانه داری است یا با گرفتن این بهانه نیروی تحول و اثر گذاری خود را در جامعه و خانواده فراموش کردند3.برای کسانی که واقعا خواهان تغییرند حال چه در خانه هستند و خواهان تغییر آنند و یا در جامعه،اری تو همانی هستی که انتخاب می کنی باشی!!!

پی‏نوشت‏ها:
1. نجم الدین طبسی، چشم اندازی به حكومت مهدی(عج)، ص 68 - 76.
2. بحارالانوار، ج‏52، ص 223.
3. نجم الدین طبسی، همان، ص 69.
4. ابن حمّاد الفتن، ص 151.
5. بیان الائمه، ج‏3، ص 338، به نقل از نجم الدین طبسی، همان، ص 69.
6. دلائل الامامة، ص 259.
7. خصائص فاطمیه، ص 343، بهنقل از نجم الدین طبسی، همان، ص 70.
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط . .
تاریخ : دوشنبه 5 مهر 1389 ساعت:10:56 ب.ظ

سؤال:

چرا پسران در جامعه از آزادی بیشتری نسبت به دختران برخوردارند؟

جواب:
مفهوم آزادی باید در جایگاه خودش تفسیر شود و باید فهمید كه مقصود از آزادی چیست. آزادی حتی برای پسران به معنای مطلق آن نیست. اگر قرار باشد برای آزاد بودن به معنای مطلق مصداقی پیدا كنیم، فرد مشخص آن جز حیوانات نخواهند بود.
اما این كه چرا پسران در جامعه از آزادی بیشتری نسبت به دختران برخوردارند، زیرا دختران نسبت به پسران آسیب پذیرترند.
دختران در جامعه حتی اگر بخواهند به طور كامل از آزادی مشروع استفاده كنند، از آسیب های احتمالی در امان نیستند، چه رسد كه بخواهند در محیطی آزاد و بدون هیچ گونه قید و بندی با پسران رقابت كنند.
اسلام در مورد حجاب زن قائل به محدودیت است، نه برای آن كه بخواهد عرصة زندگی را برای آنان تنگ كند، بلكه از این جهت است كه این گوهر ارزنده و با ارزش در صدف عفاف و حجاب محفوظ بماند تا از تعرض بیگانه و سوء استفاده های احتمالی در امان باشد.
اگر منظور از آزادی، آزادی قلم، بیان، انتخاب همسر، انتخاب شغل، تعیین سرنوشت و غیره باشد، فرقی بین زن و مرد نیست و هر دو از این آزادی ها برخوردارند.
در آخر همه دوستان عزیز و بزرگوار من خواهش می کنم با کمی تأمل در مطالب بالا، اسلامی را که غرب برای ما جوانان جلوه می دهد تا بدین وسیله جنایاتی که در حق جوانان خودش می کند را بپوشاند. همین وبس که سالیانه چه همه از فیلم های هالیوود از آسیب شناسی جوانان آنان و ضربات غیر قابل جبران به آنان را به عرصه نمایش می گذارد از همه این ها که بگذریم بلی اگر انگشت من روی هوا و هوس ها باشد بیشتر مخاطب جمع می کنم ولی خدا رو شکر که جوامع امروزی بیشتر دارند رو به منطق و استدلالات عقلی پیش می روند، مخصوصا جوانان ما به قولی دیگر حنایشان رنگی ندارد که با حربه تهاجم فرهنگی تا الان که پیش آمدند ادامه دهند مثل اینکه جدیداً دارند به این نتیجه می رسند که جوانان ما را بوسیله حربه اعتقادی برای انحراف آنها استفاده کنند ولی غافلند این حکومت از آن کیست و چه کسی در حال حاضر نظارت بر اعمال آنها دارد مثل اینکه از قدرت نامحدود خدا خیلی غافل شدند اووووووه حواسم نبود راستی خود خدا می فرمایند:

(وَمَكَرُوا مَكْرًا وَمَكَرْنَا مَكْرًا وَهُمْ لَا یَشْعُرُونَ ﴿۵۰﴾ فَانظُرْ كَیْفَ كَانَ عَاقِبَةُ مَكْرِهِمْ أَنَّا دَمَّرْنَاهُمْ وَقَوْمَهُمْ أَجْمَعِینَ ﴿۵۱﴾و دست به نیرنگ زدند و [ما نیز] دست به نیرنگ زدیم و خبر نداشتند (۵۰)پس بنگر كه فرجام نیرنگشان چگونه بود ما آنان و قومشان را همگى هلاك كردیم (۵۱) )

ویا وَمَكَرُواْ وَمَكَرَ اللّهُ وَاللّهُ خَیْرُ الْمَاكِرِینَ ﴿۵۴﴾ و [دشمنان] مكر ورزیدند و خدا [در پاسخشان] مكر در میان آورد و خداوند بهترین مكرانگیزان است (۵۴)

ویا دعای معروف (اللهم اشغل ظالمین بالظالمین همین الان هم که دقت کنیم خوب به جون هم افتادند خبر ندارند از کجا آب می خورد.)

منابع و مآخذ:
سوره نمل آیه 50 و51
سوره آل عمران آیه 54
طبقه بندی: پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول