: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74

الف.حسن سلوک با همسر

یکی از عوامل بسیار مهم واساسی در زمینه تحکیم خانواده،تدبیر در حسن سلوک با همسر است.نوعی فراست و کاردانی در تدبیر منزل و رفتار با همسر،می تواند از تعیین کننده ترین عوامل موفقیت در آیین همسر داری به حساب آید در اینجا نمونه ای از ظرایف و لطایف جلوه های رفتاری و گفتاری فاطمه (س)در برخورد با همسر بزرگوارشان بیان می شود :

1.توجه به ظرایف و روحیات همسر

یکی از عوامل استحکام بخش پیوند های موّدت میان زن و شوهر این است که طرفین بتوانند حالات و روحیات یکدیگر را درک کنند شاید هیچ عاملی به اندازه درک متقابل روحیات در زندگی خانوادگی،نمی توانند آرامش بخش و سازنده باشد.مهمترین عامل و سبب محبت نیز معرفت است و درک روحیه و شناخت ابعاد وجودی همسر،از تجلّیات معرفت به اوست.

2.پرهیز از تقاضای نامقدور

تقاضا نمودن از فردی که قادر بر انجام آن نیست،همیشه و همه جا سبب آسیب هر روحیه ای --نمی شود ولی به جهت شرایط خاصی که در زندگی مشترک و روحیه زن و شوهر وجود دارد معمولا اگر این تقاضا از سوی زنی در برابر همسرش مطرح شود و شوهر قادر بر پاسخ نباشد نوع خاصی از احساس سر شکستگی را در خود خواهد یافت و این واقعیت روح او را خواهد آزرد

3.استقبال از پیشنهاد همسر

یکی از عواملی که سبب می شود روحیه نشاط در زندگی خانوادگی ریشه دار شود و اعضای خانواده در زیر آسمان صلح و صفا،به یکدیگر حس نزدیکی بیشتری پیدا کنند این است که از-- پیشنهاد های یکدیگر استقبال نمایند. تدبیر و فراست فاطمه در همسر داری آنگاه نمود بیشتری پیدا می کند که ایشان پس از فراگرفتن این رمز و راز ،با مسرّت از خانه پدر به خانه خویش بر می گردد و برای علی (ع)اینگونه حکایت ماجرا را باز می گوید که من برای دنیا رفتم و با متاع آخرت باز گشتم و اینگونه با اشراف بر ظرایف روحی علی (ع)خود را دست خالی نشان نمی دهد و بگونه ای حکیمانه می خواهد از علی (ع) از عرض حاجت در برابر رسول خدا شرمنده نشود

4.سازگاری با همسر

یکی دیگر از عواملی که سبب تحکیم خانواده می شود اینست که زوجین با یکدیگر توافق و سازش اخلاقی داشته باشند.مسلم است که وقتی زن و شوهر کنار یکدیگر قرار می گیرند و در جمیع شئون زندگی،در حال بیداری و در بستر با یکدیگر شریک می شوند گاه اختلاف سلیقه هایی پیدا می کنندبرای آنکه این اختلاف ها اساس زندگی مشترک را خدشه دار نسازد و قلب همسران را از هم نرنجاند باید به فرایندی جهت سازش و توافق توسل کرد.در طی این فرایند،هر یک از زن و شوهر از بعضی امیال،خواست ها و سلیقه هایشان برای احترام به نظر همسر خود،چشم پوشی می کنند

5.محبت و احترام نسبت همسر

چنانکه صدا کردن همسر،یک امر بسیار روزمره در زندگی خانوادگی است در صورتی که این خطا احترام آمیز باشد پژواکی از محبت و صمیمت را در پی خواهد داشت.نحوه،نوع و لحن خطاب و --آمیزه های احساسی انعکاس یافته در خطاب و بکار گیری اسماء و القاب مناسب برای مخاطب قرار دادن افراد،تأثیر عمیقی در واکنش های عاطفی  افراد به جا می گذارد و زن و شوهر نیز جهت تحصیل خرسندی و رضایت مندی خاطر از یکدیگر،بیش از هرچیز به کنش ها و واکنش های عاطفی مثبت و مناسب نیازمندند،لذا باید به همین مسائل به ظاهر ساده ولی مهم نیز توجه نمایند.
طبقه بندی: مادران،  پدران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول
تاریخ : شنبه 4 اردیبهشت 1389 ساعت:12:51 ق.ظ

 

سوال:
چه راهی وجود دارد تاافراد كوچكتر به افراد بزرگتر احترام بگذارند و به صورت یك عرف در جامعه درآید؟
جواب:
جامعه سالم نیازمند خانواده سالم است. در محیط خانه است كه كودك می آموزدچگونه با دیگران باید معاشرت نماید. بنابراین سنت تكریم بزرگترها باید در كانون خانواده احیا گردد تا به جامعه سرایت نماید.دراین مورد همه دستگاههای تبلیغاتی و رسانه های فرهنگی مانند رادیو و تلویزیون و روزنامه ها و مجلات نقش تعیین كننده دارند.
مهم نقشهای متفاوتی است كه هر یك از اعضای خانواده باید ایفا نمایند كه به مهمترین آنها میپردازیم:
1 - افراد كوچك و كودكان حرف كسانی را میشنوند و به افرادی از روی میل ورغبت احترام می گذارند كه به آنها ارزش می دهند و توجه می نمایند. بنابراین وظیفه بزرگترها، مهربانی به كوچكتر و دل جویی از آنان است. رسول اكرم (ص) میفرماید: "دلهای مردم بااین تمایل فطری آفریده شده است كه نیكی كنندگان به خود را دوست داشته باشند و بدكنندگان به خویش را دشمن دارند".
2 - بزرگترها باید موقعیت خود را حفظ نمایند. متأسفانه بعضی والدین به عوض این كه برنفوذ و احترام یكدیگر در برابر كودك بیفزایند، با انتقادهای بی مورد اختلاف نظرهای غیر معقول از منزلت خود نزد او می كاهند. این نوع والدین نمیتوانند احترام و همكاری بچه ها را جلب نمایند. اگر والدین و بزرگترها احترام خود را نگه بدارند، باید توقع احترام از دیگران را داشته باشند.
3 - والدین باید درس تكریم بزرگترها را در قول و عمل به فرزندانشان آموزش دهند. اگر والدین وظیفه تكریم رانسبت به بزرگترهای خود مراعات نمایند، خودشان نیز مورد تكریم فرزندان واقع خواهند شد. امام صادق(ع) میفرماید: "به پدران خود نیكی كنید تا فرزندانتان هم به شما نیكی نمایند".
4 - رابطه پدر و مادران با فرزندان باید رابطه عاطفی و مانند دو دوست باشد. البته دو دوستی كه یكی بزرگتر و دارای علم و آگاهی و تجربه بیشتر و دیگری دوست كوچكتر است. در این حال،احترام فرزند به پدر و مادر از روی علاقه و اختیار خواهد بود، همانند دوست كوچكی كه با علاقه به دوست بزرگتر خود احترام می گذارد و از او حرف شنوی دارد.
پی نوشتها:1 - تحف العقول، ص 37.2 - بحارالانوار، ج 68، ص 65.
طبقه بندی: مادران،  پدران،  دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول