: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : پنجشنبه 15 دی 1390 ساعت:01:32 ق.ظ

« سلسه گفتمان های ازدواج و همسریابی »

گفتمان شب پنج شنبه 08/10/90شروع، ساعت 21:30 (گفتمان دوم)


پدر : زندگی یک فرایند ساده نیست. بلکه به آمادگی ها و مهارت های زیادی نیاز دارد. فرایندی است که اگر هنر و فنون آن را بلد نباشیم شاید سرگردانی و احساس های ناخوشایندی را تجربه کنیم . برای داشتن لحظات با نشاط و راضی کننده باید بیاموزیم، باید یاد بگیریم که چگونه بهتر رفتار کنیم.
با توجه به معیار هایی که در گفتمان قبل بیان کردیم ، حالا باید این مهارت را کسب نماییم که چگونه با همسر خود رفتار کنیم که موجب رنجش وی نشویم ؟

مادر : در این رابطه راهکارهای زیادی ارائه شده ، حالا ما سعی می کنیم با کمک یکدیگر مهم ترین آنها را بیان نماییم. 
نظر من در رابطه با این موضوع بر اساس تجربه ی شخصی خودم می باشد و آن این است که، هر فردی برای داشتن یک زندگی سالم و با نشاط قبل از هر چیز باید خود را از لحاظ روحی محکم و قوی سازد و شادی و شاد زیستن را با تمام وجود درک کرده باشد تا بتواند همسر خود را در هر شرایط سختی متبسم و شاد نماید تا در کنار هم لحظات شیرین و به یاد ماندنی ایی را تجربه نمایند و از در کنار هم بودن لذت ببرند، که این هنری است بس بزرگ !

مریم : من در کتابی خوانده بودم ، یکی از مسائل مهمی که هر فردی برای تداوم زندگی اش باید رعایت کند این است که طرفین باید نسبت به هم اعتماد کافی داشته باشند تا بتوانند به دور از سوء تفاهم ها زندگی زیبایی را برای یکدیگر رقم بزنند، در مرحله بعد باید در برابر اشتباهات و مشکلات یکدیگر گذشت و بخشش داشته باشند تا از لحاظ عاطفی و روحی هر دو در آرامش باشند.

محمد : به نظر من هر فردی باید روحیات و ویژگی های همسر خود را به طور کامل بشناسد تا بتواند او را در لحظات مختلف زندگی همراهی و درک کند ، این امر مستلزم بهره گیری از "هنر خوب شنیدن و خوب گوش دادن" است.

پدر : همسر هر فرد باید یار حقیقی اش باشد به طوری که ضعف هایش را بپوشاند و بر توانایی هایش بیفزاید و همیشه و هر جا به او احترام بگذارد و در هر شرایطی حمایتش کند ، نتیجه ی این امر ایجاد حس تعهد بین دو طرف است که باعث می شود توجه و علاقه مندی عمیقی به همسر خود پیدا کند .

مریم : اکثر مردم فکر می کنند  هر زوجی که تفاهم بیشتری دارند یعنی باهم کمتر مشاجره و دعوا میکنند افراد موفق و سازگار تری هستند آیا این بینش صحیح است ؟

محمد : درواقع، به عقیده ی متخصصین و مشاوارن روانشناسی خانواده، چیزی به نام سازگاری و مطابقت معنا ندارد. به اعتقاد آنان ازدواج دستگاه اختلاف و ناسازگاری است. همه ی زوج ها در مورد هر چیزی ممکن است به اختلاف برخورد کنند. این ایده که اکثر مردم فکر میکنند اگر زوج حقیقی برای هم باشند نباید به هیچ وجه دعوایشان شود، کاملاً بی پایه و اساس است.

پدر : به عقیده ی من اکثر زوج ها با هم ناسازگارند، امری طبیعی است چون امر ازدواج بین افرادی ، از دو جنس مخالف با  دیدگاه ها و عقاید متفاوت و خانواده های مختلف و فرهنگ های گوناگون شکل می گیرد.
جادوی داشتن یک ازدواج موفق این است که دیدگاهی دوچشمی داشته باشیم و زندگی را علاوه بر چشم خودمان، از چشم همسرمان هم ببینیم. (مانند : کتاب مردان مریخی  زنان ونوسی ، در این کتاب دکتر جان گری، مردان و زنان را طوری تصور میکند که گویا در دو سیاره مختلف زندگی میکنند که هیچ شباهت ، شناخت و آگاهی نسبت به هم ندارند و تازه می خواهند با هم آشنا شوند.)

مادر : یک سوال از خوانندگان این مطالب ، چرا اکثر زوجین بعد از ازدواجشان فکر میکنند شاید اگر با کس دیگری ازدواج می کردند زندگی بهتر و شاد تری داشتند ؟ دلیل این افکار چه چیزی میتواند باشد ؟

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 22:30،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول