: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74

« سلسه گفتمان های ازدواج و همسریابی »

گفتمان شب پنج شنبه 24/09/90شروع، ساعت 21:15(گفتمان اول)

پدر : یکى از سپرهاى قوى براى حفظ دین، ازدواج است. تسریع در امر ازدواج فایده‏هاى فراوانى دارد و تأخیر آن زیان‏هاى بسیار. کم‏تر عاملى پیدا مى‏شود که به اندازه فساد و انحرافات جنسى، به نوجوانان و جوانان لطمه بزند. این مفاسد لطمه هایى مى‏زند که در کل زندگى و در طول عمر انسان تأثیر نامطلوب دارد.

مریم : از نظر اسلام معیارهای اساسی برای انتخاب همسر چی میتونه باشه؟

مادر : در انتخاب همسر باید متوجه باشیم، مى‏خواهیم کسى را انتخاب کنیم که یک عمر در کنار او زندگى کنیم. نباید این مسئله مهم را از روى احساسات و بدون دقت و مشورت انجام دهیم، زیرا اگر انسان دچار همسر نا مناسب و نا شایست شود، زندگی تلخی در پیش خواهد داشت.. جوانان نباید با خود بگویند : فعلاً ازدواج مى‏کنم و اگر در آینده نتوانستیم با هم زندگى کنیم، می توانیم از هم جدا ‏شویم.

محمد : به نظر من یک جوان در ابتدا باید  نیازهای خودش را بشناسد و بداند که از همسر آینده خود چه می خواهد؟ یا برای چه ازدواج میکند؟

مریم : من با دوستانم در این رابطه صحبت میکردم ، هر کدام از آنها نظرشان بنا بر شخصیتشان متفاوت بود . یکی از دوستانم می گفت: هر فرد باید عشق واقعی خود را پیدا کند بعد ازدواج نماید.سپس یکی از آنها جوابش را اینگونه داد: امـا خیـلی هـا هم هستنـد کـه در رابـطه هایی به سر می برند که چندان برایشان خوب نیسـت اما فکر میکنند هر عشقی بهتر از بی عشق بودن است.

پدر : در این گفتمان می خواهیم به افرادی کمک کنیم که عشق واقعی خود را پیدا نکرده اند و  یا چطور میتوانند شریک زندگی خاص خود را پیدا نمایند.  بعضی افراد به خاطر ترس از تنهایی در یک رابطه بد مانده اند،چنین افرادی باید بدانند که چیزهای بدتر از تنهایی هم وجود دارد، مثل از دست دادن احترام خود، از دست دادن اعتماد به نفس، و ارزشمندی خود. وقتی این سه چیز را از دست بدهند، موجب از دست دادن هدف و معیار خود از زندگی و ازدواج می شوند.

مادر : همه ی جوانان باید هوشیار باشند تا عشق حقیقی را از غیر آن تشخیص بدهند، کشش جنسی، عشق واقعی نیست بلکه منشأ و سرچشمه ی عشق ، درک کمال محبوب و معشوق است .برخی از ویژگی های عشق واقعی عبارتند از :

1- احترام : احترام گذاشتن به فكر،  علاقه، سلیقه، خانواده وخصوصیات دیگری  یكی از خصوصیات مهم عشق واقعی است .   

 2- توجه و اهمیت دادن: یكی دیگر از نشانه های عشق واقعی اهمیت دادن به دیگری است یعنی مراقبت، محافظت وحمایت از دیگری .

3- مسؤلیت پذیری : فردی كه می گویدعاشق  كسی است باید نسبت به او احساس تعهد ومسیولیت داشته باشد ونسبت به آبرو سرنوشت وآینده او دارای احساس تعهد ومسیولیت نماید به همین دلیل هیچگاه كاری نمی كند كه طرف مقابل او دچار دردسر وناراحتی گردد.

4- فهم و درك : یكی از نشانه های دیگر عشق قدرت درك كردن وفهمیدن  طرف مقابل است درك كردن وفهمیدن نیازها ترس ها آرزوها عقاید وآداب ورسوم او .   

پدر : حالا به سوال اول مریم پاسخ بدهیم. دین اسلام معیار های اساسی ازدواج را برای یک زندگی سعادتمندانه رقم زده است که برخی آنها را به طور مختصر بیان میکنم :

1-  تدیّن و دیندارى ، کسى که پاى بند دین نیست، تضمینى وجود ندارد که پاى بند رعایت حقوق همسر و ادامه زندگى مشترک باشد.
پیامبر(ص) فرمودند : «کسى که با زنى به خاطر ثروتش ازدواج کند، خداوند او را به حال خودش وامى‏گذارد و کسى که فقط به خاطر زیبایى با زنى ازدواج کند، در او امور ناخوشایند خواهد دید. و کسى که به خاطر دین و ایمانش با او ازدواج کند، خداوند همه آن امتیازات را برایش فراهم خواهد کرد».1
مادر : البته دین دار بودن، به این معنا است که داراى صفات ذیل باشیم : عفت، حجاب، حیا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏مند به قرآن و اهل بیت پیامبر(ص)، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف کار نبودن و...

2-  اخلاق خوب ، از ویژگى‏هاى لازم و اساسى براى همسر است. منظور از اخلاق خوب تنها خنده رویى و خوش خلقى نیست، بلکه به معناى اخلاق اسلامى داشتن و نفس را تهذیب و پاک نمودن است.
فردى از امام رضا(ع) سؤال کرد: براى دخترم خواستگارى آمده که بد اخلاق است. آیا دخترم را به او بدهم؟ حضرت فرمود: اگر بد اخلاق است، دخترت را به او نده»2
مریم : نمونه اخلاق بد، لجاجت و یکدندگى، تکبر نسبت به همسر، بى ادب بودن، بى وفایى، کینه توزى، سوءظن داشتن، سبکى و هرزگى، کم ظرفیتى و بى تابى، با محبت نبودن و بد چشم بودن است.

3-  شرافت و اصالت خانوادگى ، منظور از شرافت و اصالت خانوادگى، شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعى نیست، بلکه منظور نجابت و پاکى و تدین خانوادگى طرفین است، زیرا ازدواج با یک فرد مساوى است با پیوند با یک خانواده و ایجاد فامیلت جدید و یک نسل. در ازدواج و انتخاب همسر معقول نیست که انسان بگوید: من مى‏خواهم با خود این فرد زندگى کنم و کارى به کار خانواده‏اش ندارم.
پیامبر اکرم در این باره فرمودند: از سبزه‏هاى قشنگى که روى مزبله‏ها سبز میشود، پرهیز کنید. پرسیدند: مقصودتان چیست؟ فرمود: زن زیبایى که در خانواده پلیدى رشد کرده باشد (پسر نیز همین طور).3

4-  زیبایى ، زیبایى نیز یک امتیاز است و در شیرینى و سعادت زندگى زناشویى تأثیر به سزایى دارد. اگرانسانى، قیافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد، ممکن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا کند و از او بهانه و ایراد بگیرد و زندگى را بر او تلخ نماید یا حتی بعد از ازدواج دل به دیگری دهد.
به همسران سفارش شده است که خود را براى هم بیارایند و یکدیگر را اشباع و ارضا کنند تا از انحرافات و مفاسد مصون بمانند.

5- هم کفو بودن ، سنخیت و تناسب و همتایى در علم و سواد و دین و ایمان و فرهنگ و فکر و اخلاق و تحصیلات علمى و سن و مال اگر در تمامى جهات تناسب بیشتر باشد، مشکلات خانوادگى کم‏تر خواهد بود.هر قدر روحیات دختر وپسر به یکدیگر نزدیکتر باشد پیوند ازدواج آن دو از استحکام بیش تری برخوردار خواهد بود.4

پی نوشت:

1. «لا تزوّجه ان کان سیئى الخُلقـه »

2. «ایاکم و خضراء الدمن قیل یا رسول الله: و ما خضراء الدمن؟ قال: المرءة الحسناء فى منبت السوء »

منابع:

1. وسائل، ج 14، ص 31.
2. بحار، ج‏100، ص 235.4 .
3. جواهر،ج 29، ص 37.
4. على اکبر مظاهرى، جوانان و انتخاب همسر، با تلخیص و اضافات .

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 22:10،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول