: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : شنبه 7 آبان 1390 ساعت:12:24 ق.ظ

« سلسه گفتمان های تأثیر حجاب و طلوع آرامش در زندگی »

گفتمان شب پنج شنبه 05/08/90شروع، ساعت 21:30 (گفتمان پنجم) 

پدر :  از آنجایی که سلامت جامعه در گرو  بهداشت روانی خانم ها و آقایان می باشد ، اهمیت این موضوع باعث شده است که خداوند در کتابش به موضوع حجاب برای مردان و زنان تأکید نماید.
مریم :  یه سوال ، و اون اینه که چرا  خانمها باید حجاب را رعایت کنند؟
مادر : سوال به جایی پرسیدی ،ببین دخترم.  حجاب حداقل دو فایده دارد : اولا : زن محجوب با حجاب خود به دیگران مى فهماند كه اهل بى بند  و بـارى و روابـط آزاد نـیـسـت و داشتن حجاب موجب کرامت و احترام بیشتر زن می شود این خود باعث مى شود مردان هوسران به آنها طمع نورزند و مزاحم  آنـها نشوند
 ، مثل باغى كه در و دیوار دارد و بدون تـابـلـو به رهگذران فهمانده كه راضى نیست كسى میوه آن را بچیند .

ثـانـیا : فایده دوم حجاب به كل جامعه برمى گردد زنان بى حجاب و نیمه عریان حتى براى مردان  پاكدامن نیز زیانبارند .  زنانى كه بدون پوشش و با انواع آرایش بیرون مى آیند محیط را آماده اشتعال مى نمایند زیرا جاذبه ی تكوینى زنان براى مردان قابل انكار نیست .  در چنین محیط هایى جوانان پاكدامن نیز در امان نیستند .  حـضـرت یـوسـف نـیز به خدا عرض مى كند : خدایا اگر نیرنگ زنان را از من دفع نكنى به سمت  آنها كشیده مى شوم .  بنابراین حجاب هم حافظ خود زن است و هم حافظ جامعه و دستور اسلام برای حفظ حجاب به خاطر مصلحت افراد و جامعه است. سربسته می‌گویم که بسیاری از مفاسد و گناهان امروز جامعه ما به دلیل عدم مراعات همین حجاب است.
محمد : یه پیشنهاد دارم بیایید به صحبت هایمان مسیری بدهیم. ما درباره ی حجاب در دوران های مختلف با هم بحث کردیم حالا باید ببینیم حجاب از منظر قرآن و اسلام چگونه توصیف شده است؟
پدر : قرآن کریم وقتی مسئله لزوم حجاب را بازگو می‌کند علت و فلسفه ضرورت حجاب را چنین بیان می‌فرماید: «ذلک اَدنی اَن یَعرِفنَ فَلا یُوذین »1، چرا که آنان (زنان) تجسم حرمت و عفاف جامعه هستند .
مادر : قرآن کریم وقتی درباره حجاب سخن می‌گوید می‌فرماید : حجاب عبارت است از احترام گذاردن و حرمت قائل شدن برای زن که نامحرمان او را از دید و جنبه حیوانی نگاه نکنند و این حرمت را مخصوص زنان مسلمان دانسته ،و همچنین نظر کردن به زنان غیر مسلمان را ، بدون قصد تباهی جایز می‌داند و علت آن این است که زنان غیر مسلمان از این حرمت بی‌بهره‌اند . پس زنان مسلمان امتیاز بسیار ارزشمندی نسبت به زنان غیر مسلمان دارند که باید قدر این موهبت رابدانند و آن را حفظ نمایند.
مریم : بعضی از دوستانم در دانشگاه که پوشش مناسبی ندارند می گویند: حجاب در بعضی مکانها محدودیت می آورد و انسان نمی تونه با داشتن حجاب آزاد عمل کنه؟!  و بعضی از خانواده ها حجاب را برای فرزندانشان اجباری کردند آیا این روش در روند رعایت حجاب تاثیری دارد؟ البته من به طور کامل در این رابطه آنها را متقاعد کردم ولی می خواهم نظر شما را هم بدونم پدر جان؟
پدر : شبهه‌ای که در ذهنیت بعضی افراد هست این است که خیال می‌کنند حجاب برای زن محدودیت و حصاری است که اسلام برای او بوجود آورده و بنابراین حجاب را نشانه ی ضعف و محدودیت زن می دانند.
 راه حل این شبهه در بینش قرآن کریم این است که زن باید کاملا درک کند که حجاب او تنها مربوط به خود او نیست تا بگوید من از حق خودم صرف نظر کردم همچنین مربوط به مرد هم نیست تا مرد بگوید من راضی هستم ، و همینطور مربوط به خانواده نیست تا اعضای خانواده رضایت دهند، حجاب زن حق الهی است.
حرمت زن اختصاص به خود زن دارد نه شوهر و نه خانواده ، همه اینها اگر رضایت بدهند قرآن راضی نخواهد بود چون حرمت زن به عنوان حق الله مطرح است و خدای سبحان زن را با سرمایه عاطفه آفرید که معلم رقّت باشد و پیام عاطفه بیاورد و اگر جامعه‌ای این درس رقّت و عاطفه را ترک نمودند و به دنبال غریزه و شهوت رفتند به همان فسادی مبتلا خواهند شد که در غرب ظهور کرده است. لذا با این تفاسیر درست نیست کسی بگوید من به نداشتن حجاب رضایت دارم.
محمد : اگر سری به دادگاه ها و نیروی انتظامی بزنیم متوجه خواهیم شد حجاب و پوشش مناسب زنان یکی از عوامل بسیار مؤثر در حفظ خانواده است .هزاران پرونده جنایی و ناموسی، فحشا و روابط نامشروع بی‌شمار از عواقب تلخ بلای بدحجابی است که گریبان دنیای امروز را گرفته است.
مریم : پدر جان بگذارید بقیه ی گفتمان را هفته ی بعد ادامه دهیم.

پی نوشت:
1.
برای اینکه (زنان) شناخته نشوند و مورد اذیت واقع نگردند.

منابع:
1.
سوره احزاب آیه 59  

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 22:30،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
برچسب ها: حجاب از منظر اسلام،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول