: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : یکشنبه 3 مهر 1390 ساعت:09:46 ب.ظ

« سلسه گفتمان های تأثیر حجاب و طلوع آرامش در زندگی »

گفتمان شب پنج شنبه 31/06/90 شروع، ساعت 21:00 (گفتمان چهارم)

پدر : پس از نابودی دولت هخامنشیان توسط اسكندر مقدونی (پادشاه روم - یونان)، كه آخرین پادشاه هخامنشیان، داریوش سوم را شكست داد، اشكانیان كه از پارت ها بودند بعد از نابودی این دولت، به حكومت رسیدند. در این دوران می توان به نفوذ ادیان بودایی و مسیحیت از شرق و غرب و كم رنگ شدن آیین زردتشتی اشاره كرد.
محمد : پس می توان گفت حتی با نفوذ این ادیان زنان ایرانی همچون گذشته دارای پوشاك  پوشیده ای بوده اند و استقبالی از این ادیان نكردند– موضوع بسیار مهمی است اندكی تأمل نمایید و با زمان كنونی مقایسه كنید - حالا باید دید وضعیت پوشاك در این دوره چگونه بوده است؟

پدر : در این باره گفته شده « لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین‌دار و یقه راست بوده‌است. پیراهن دیگری داشته‌اند که روی اولی می‌پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده ‌است. روی این دو پیراهن چادری سر میکردند.1»
و یا در جای دیگر آمده است: « چادر زنان اشکانی به رنگ های شاد و ارغوانی و یا سفید بوده است. گوشه چادر در زیر یک تخته فلزی بیضی منقوش یا دکمه که به وسیله زنجیری به گردن افکنده شده، بند است. این چادر به نحوی روی سر می افتاده که عمامه (نوعی کلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها می پوشانیده است.2»
حتی از آثار این دوره ، « روسری ابریشمین خوش رنگ و نگار و نفیس زنان سنگسری به جا مانده ‌است که «ساخته مکنه» نام دارد و سده‌هاست که زنان سنگسری آن را می‌بافند و می‌آرایند. آنان این روسری را به ترتیب خاصی بر سر خود می‌بندند، که این خود نمونهٔ کامل پوشش سر زنان در زمان اشکانیان می‌باشد. 3»
مادر : چند نكته مهم می توان برداشت كرد اول اینكه:معلوم می شود پوشش جزو فطری بودن انسان است كه از دوران باستان به این امر سوق داشته اند یعنی حتی وقتی در قرآن راجع به داستان حضرت آدم و حوا می خوانیم آنجا كه از میوه ممنوعه خوردند ،پوشش خود را از دست دادند ، به سرعت و ناخوداگاه با برگ درختان بهشتی خود را پوشاندند و این یعنی فطری بودن پوشش !
محمد : حتی مادر، این فطری بودن در حال حاضر در وجود ما محسوس است اگر انسان با شخصیت و با فرهنگ و منش اجتماعی باشیم برای اولین بار با پوشش نا مناسب بسیار معذب خواهیم بود و به نوعی وجداناً شرمی در وجودمان پیدا می شود، بسیار این موارد را خود حس كرده ایم !
مادر : دوم اینكه : این موضوع پوشش تحت هیچ گونه آموزش یا فرمانی صورت نگرفته و به گواهی این متون تاریخی در اكثر قریب به اتفاق دولت های باستان ما معمول بوده است یعنی تشدید یا تخفیف یافته ولی هیچگاه بطور كامل از بین نرفته است!
مریم : با این حساب به كجا چنین شتابان ! دوست من آیا با پوشش نامناسب برای اولین بار، در وجدان خود به نوعی شرم نداشته اید و معذب نبوده اید؟ خیلی واضح است كه این پوشش های نامناسب محیط اجتماع را ناخوداگاه به سمت عوامل تحریك آمیز حیوانی می كشد حتی اگر كسی بگوید این چه حرفیه باید بمیره كسی كه بخواد با پوشش این تیپی من تحریك شود .
نه برای تو هم عادی نبوده برگرد به گذشته به روزهایی كه پوشش را دوست داشتی و حتی با پوشش سازندگی و ترقی و تعالی،تعادل روحیه،آرامش درون را درك كرده ای البته در این درك، خانواده تاثیر بسزایی دارد كه پرورش و تربیت تو چگونه بوده است و الا چنین دركی، سخت،اما شدنی است به دلیل فطری بودنی آن!
مادر : باور كنید ای مادر و ای دختر من با رعایت پوشش مناسب تحریك های بی موقع در اجتماع كنده خواهد شد و بذر فساد خشكیده خواهد شد،این بذری نیست كه نمایان باشد بلكه آرام آرام زندگی افراد جامعه را به فساد می كشد بدون آنكه شخص متوجه شود حتی تا آنجاییكه خدا كه از تمام اسرار آفرینش ما با خبر است به این موضوع بسیار تأكید می كند و می فرمایند :« (ای رسول ما ! ) مردان مؤمن را بگو تا چشم ها (از نگاه ناروا)بپوشند و فروج و اندامشان را(از كار زشت با زنان)محفوظ دارند. كه این بر پاکیزگی(جسم و جان) شما اصلح است. و البته خدا به هر چه ‏کنید كاملاً آگاه است.
و (ای رسول ما ! ) زنان مؤمن را بگو تا چشم ها (از نگاه ناروا)بپوشند و فروج (و اندامشان) را (از عمل زشت ) محفوظ دارند. و زینت و آرایش خود جز آنچه قهراً ظاهر می شود(بر بیگانه)آشکار نسازند و باید سینه و بَر و دوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشكار نسازنند جز برای شوهران خود، و پدران خود ، و پدران شوهر خود، و پسران خود ، و پسران شوهر خود، و برادران خود، و برادر زادگان، و خواهرزادگان‏، و زنان خود (یعنی زنان مسلمه)، و كنیزان ملكیِ خویش، و اتباع خانواده كه رغبت به زنان ندارند از مرد و زن و طفلی كه هنوز بر عورت و محارم زنان آگاه نیستند(و از غیر این اشخاص مذكور احتجاب و احتراز كنند)و آنطور پای به زمین نزنند که خلخال و زیورِ پنهان پاهایشان معلوم شود. و (ای اهل ایمان ! )همه به درگاه خداوند توبه كنید، باشد که رستگار شوید.4»
پدر : در معاشرت زن و مرد با یكدیگر وظایفشان را اینگونه بیان می نماید : 1. هر مسلمان چه مرد و چه زن از چشم چرانی اجتناب كنند كه بسیار اثرات منفی در درون خود انسان خواهد داشت از جمله آسیب رساندن جدی به جسم و روح خود 2. زنان باید آرایش و زیور آلات خود را بر دیگران آشكار نسازند كه باعث تحریك و جلب توجه ناخوداگاه مردان می شوند و اینجاست كه این حرف « با دیدن من طرف تحریك می شود باید بمیرد » سخنی كاملا غیر منطقی است.زیرا باعث، گناه به فساد کشاندن سایر افراد جامعه و ایجاد زمینه برای انواع فساد در اجتماع می شود.
محمد : حالا جالب تر اینست كه دیگران می گویند كشور های اروپایی چطور با اون پوشش آنچنانی و و پیشرفت اینچنانی ،چطور توضیح می دهید به نظر من بهترین جواب اینست كه آیا خالق به رموز درون ما آگاهتر است یا مخلوق ؟ آیا دكتر بیماری مرا تشخیص می دهد و آنرا معالجه می نماید یا غیر دكتر؟ آنها نیز به این آگاهی خواهند رسید، ولی احساس می كنم ما خیلی داریم دور می شیم !

منابع:
1.
جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص ۱۹۴ 
2. جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص 197
3. اعظمی سنگسری، چراغعلی. تاریخ سنگسر- مهدیشهر. چاپ اوّل، مؤلف، ۱۳۷۱، ص۳۶
4. آیه 30 و 31 سوره نور

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 22:10،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
برچسب ها: دولت اشكانیان، ادیان بودایی، ادیان مسیحیت،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول