: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : شنبه 19 شهریور 1390 ساعت:12:14 ق.ظ

« سلسه گفتمان های تأثیر حجاب و طلوع آرامش در زندگی »

گفتمان شب پنج شنبه 17/06/90 شروع، ساعت 21:55 (گفتمان سوم)


پدر : پارسی ها بوسیله كوروش دولت مادها را از میان برداشته و سلسه هخامنشی را تأسیس كردند. پوشش در دوره ی پارسی ها با دوره ی مادها چندان تفاوتی نكرده است در این دوره چنین نوشته اند : « از روی برخی نقوش مانده از آن زمان، به زنان بومی بر می‌خوریم که پوششی جالب دارند. پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه است. به زنان دیگر آن دوره نیز برمی خوریم که از پهلو به اسب سوارند. اینان چادری مستطیل بر روی همه لباس خود افکنده و در زیر آن، یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز، پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است. 1» و یا ویل دورانت در این زمینه می نویسد : « زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز درتخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند. هرگز به آنان اجازه داده نمی‌شد که آشکارا با مردان آمیزش (اختلاط) کنند. زنان شوهردار حق نداشتند هیچ مردی را، حتی پدر یا برادرشان باشد، ببینند. در نقش‌هایی که درایران باستان برجای مانده، هیچ صورت زنی دیده نمی‌شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد. 2»
مریم : یكی از دوستانمان می گوید : « آیا در زمانی که امپراطوری ایران لوح حقوق بشر داشت و عرب در بیابان پا برهنه دنبال گرفتن سوسمار برای خوردن بود، تمدن بزرگ ایران چگونه بود. من بعید می دانم که حجاب خیلی پوشیده ای داشته اند. واقعا معلوم نیست اما اندیشه ی پاک و روح و روانی اهورایی داشتند. »

مادر : پس اینطور كه ایشان می گویند حجاب خیلی پوشیده ای نداشته اند، این یعنی پوشش داشته اند پس یعنی معتقد به پوشش بوده اند و یا گفته اند : « یوتاب خواهر اریوبرزن فرمانده ای قسمتی از سپاه را به عهده داشت و پا به پای برادر جنگید که کشته شد. شاید به درستی معلوم نباشد که زنان حجاب کاملا پوشیده داشته اند یا نه ؟ » پس همانطور كه تاریخ بیانگر موضوع پوشش در آن زمان می باشد و ایشان این گونه می گویند باید بسیار معتقد به همان پوشش خودشان با توجه به لوح حقوق بشرشان باشند آیا آنها نیز در آن زمان می گفتند این چه پوششی است ما باید پوشش مثلا  فلان زمان گذشته را داشته باشیم ؟و اینكه گفته اند: « پیامبر داشتند و جامعه عدالت یکسان برای همه. آیینشان گفتار نیک و کردار نیک و پندار نیک بود. » با توجه به گفتمان قبل، این آیین زردتشت می باشد كه در تاریخ هیچ ارتباطی به نخستین دودمان ایرانی نداشته و اینكه این آیین چطور درآمیخته شده توضیح اجمالی داده شد.

مریم : مادر اگر آنان واقعا لوح حقوق بشر داشتند حقوق بشری كه به اندازه درك و فهم آنها بوده، علاوه بر سعی در پیاده سازی آن ،دنبال كامل كردن این لوح نیز بوده اند چون نواقص آن را  به مرور زمان فهمیده اند، پس دو نكته مهم برداشت می شود 1) اعتقاد و عمل آنها به آینشان 2) انعطاف بسیار بالای آنها و نداشتن جمود فكری به اینكه دیده اند دین زردتشت تعالیمی دارد كه می تواند به كامل كردن لوح حقوق بشرشان كمك بسزایی كند و اگر هم به این تعالیم زردتشت دقت نماییم نهایتا از طرف فرستاده ای از سوی خداوند است .

محمد : پس مهم كمال بشر است كه خود بشر هم دنبالش است، آنهم توسط كامل شدن تعالیمی كه بشر را هدایت به این كمال نماید نه اینكه بخواهد برتری قوم یا نژادی را ثابت نماید!
چرا ما این الگو ها را با زمان كنونی مان مقایسه نمی كنیم به نظر درس بزرگی به ما می دهند!

منابع:
1.
ضیاءپور، پوشاک باستانی ایرانیان، ص ۵6 
2. ویل دورانت، تاریخ تمدن، ج۱، ص ۵۵۲

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 22:40،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
برچسب ها: دولت هخامنشیان، پارسی ها،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول