: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : دوشنبه 31 مرداد 1390 ساعت:06:07 ب.ظ

« سلسه گفتمان های تأثیر حجاب و طلوع آرامش در زندگی »

گفتمان شب پنج شنبه 27/05/90 شروع، ساعت 16:20 (گفتمان دوم)

پدر : نخستین دودمان ایرانی را مادها در ایران تشكیل داده اند. دولت ماد پیشاهنگ دولت آریایی و دولت بزرگ هخامنشی بودند درباره ی پوشش زنان در این دوره تنها می توان به نقوش برجسته ی برجا مانده استناد كرد، كه در كتاب « پوشاك باستانی ایرانیان » چنین می نویسد: « مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می‌شوند. به نظر می‌رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده‌اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.»1

محمد : چرا باید معیار درستی و تشخیص حجاب، ایران باستان باشه؟؟ ما باید به خدا و پیامبرش اعتماد کنیم و اگر مسائلی رو به فلسفش نرسیدیم تعبدی بپذیریم نه اینکه با عقل ناقص و سنتهای دارای اشکال دیگه ای قضاوت کنیم؟!

مادر : برعكس پسرم اگر ما خوب در تاریخ غور شویم متوجه می شویم كه حجاب ایران باستان ما نزدیك به حجاب اسلامی بوده و این موضوع نه تنها معیار ما نیست، بلكه كاملا به این درك می رسیم كه پوشش امروزه ما ناشی از فرهنگ دیگریست!

محمد : آهان پس می خواین بگین این پوشش امروزی از فرهنگ دیگه داره آب می خوره نه از ایران كهن باستان !؟

مریم : پس با توجه به سیر دقیق تاریخی كسانی كه سنگ ایران باستان را می رنند و الگوی پوشش امروزی را مردم آن زمان می دانند به نوعی می خواهند از آب گلالود ماهی بگیرند چون آنچه از دوران مادها كه اولین دودمان ایرانی ها بودند پوشش بگونه ای دیگر تفسیر شده است !

محمد : خب پدر جان پس زردتشت كه سرلوحه آئینشان در سه چیز خلاصه می شود « گفتار نیک و کردار نیک و پندار نیک » و در حدود بیش از هزار سال (و به روایاتی بیش از هزاران سال) پیش از میلاد مسیح بودند نمی خواهید چیزی بگویید بسیار شده است كه افرادی هستند هنوز به این آئین عِرق خاصی دارند !

پدر : آنچه كه از تاریخ گواه است زرتشت متعلق به دورانی بسیار دورتر از  تاریخ مادها بوده و به زمانی تعلق داشته كه هنوز مهاجرت آریائیان به درون ایران آغاز نشده است.

مریم : پس اینگونه بر می آید كه دودمان ایرانیان از زردشت نمی باشد چه جالب نمی دانستم بیشتر توضیح می دهید پدر جان ؟

پدر : دخترم این موضوع بحث بسیار طولانی دارد، همین كه شما در تاریخ مطالعه نمایید به این نتیجه قطعا خواهید رسید، ولی همین كه این شبهه در ذهن شما ایجاد شده بسیار عالیست كه اندكی تحقیق و بررسی در این زمینه انجام دهید، من فقط به این بسنده می كنم كه گروههای انسانی اسكان‌یافته دردرون فلات ایران به تعالیم زرتشت می گروند و باور های دینی كهن خود را با تعالیم زردتشت در آمیخته و به آن نام دین زردشت می دهند.

محمد : اوه! الان متوجه می شوم كه می گویند این دین اساس دین ایرانی را تشكیل می دهد داستانش از كجا نشأت می گیرد !

مادر : می توان برای درك و فهم بهتر اینگونه مثال زد، همانطور كه در این عصر فرهنگ ایرانی،  فرهنگ غربی و فرهنگ اسلامی به نوعی در آمیخته شده اند و چند گانگی فرهنگی اتفاق افتاده، دقیقا آن زمان هم این چند گانگی ایجاد شده و باعث بسیاری از اختلافات در دین و فرهنگ و ... آنها شده است.كه این موضوع باعث شده خیلی ها سوء استفاده نمایند و اهداف مغرضانه خود را برای رسیدن به امیال شخصی پیاده سازی نمایند تا جایی كه به این موضوع عرق خاصی داشته و بعضی افرادهم دچار سوء برداشت شده اند كه حتما باید با اندكی تعمق به گذشته تجدید نظر نمایند.

مریم : به نوعی می توان گفت تاریخ یعنی، تكرار روزگار گذشتگان در مورد بازماندگان!

منابع:
1.
ضیاءپور، پوشاک باستانی ایرانیان، ص ۵۴ 

و این گفتگو ادامه دارد...

پایان گفتگو ساعت 17:40،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
برچسب ها: حجاب در مادها، دولت ماد، نخستین دودمان ایرانی،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول