: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : شنبه 3 اردیبهشت 1390 ساعت:08:07 ب.ظ

گفتمان شب پنج شنبه 01/02/90 شروع، ساعت 20:10(جلسه هفتم)

پدر:با تو جه به سخن گهربار حضرت علی (علیه السلام) در پست قبل و  نكته مهّمی كه عرض كردم  - اگر واقعیتی وجود دارد و اگر قرار است چیزی اثبات شود باید به گذشته برگردیم تا در حال آنچه را می بینیم  و می خواهیم ، قضاوت كنیم ، در گذشته بیابیم! – دلیل وجود روحانیت در جامعه و سیاست را با توجه به اثرگذاریش ، اثبات می كنیم، همانطور كه تاریخ بیانگر واقعیاتی غیر قابل انكار است ، ما بیشترین اثر گذاری در گذشته را مرهون جامعه روحانیت می دانیم بطوری كه  هیچ قشری همانند روحانیت پیش قدم در ایثار و فداكاری نبودند ، دقت نمایید از ثبوت شی ، نفی ماعداه نمی كنم ، اینطور اثبات نشود كه دیگر اقشار ایثار و فداكاری نداشته ،نه ؛ اینطور نیست ، داشته است حتی بیشتر از روحانیت ولی پیش قراول همه ی این از خود گذشتگی ها  در دیگر اقشار، از جامعه ی روحانیت نشأت می گیرد، همانگونه كه جرقه ، عامل آتش می شود ، در حالی كه جرقه در مقابل آتش اصلا به چشم نمی آید ولی اگر همین جرقه نباشد آتشی وجود نخواهد داشت !

حال تعمق می كنیم ، كه چرا روحانیت اینقدر قوی وارد عرصه می شوند؟ بگذارید از این مرد تاریخ اندكی سخن برانیم و ببینیم متوجه جواب این سؤال می شویم !
سیّد جمال الدین اسد آبادی (یک روحانی مبارز) به دنبال این است که جهان اسلام و مسلمانان را با دوران جدید، ویژگی ها  و عوامل شکل گیری آن آشنا کند و شرایطی را فراهم کند که مسلمانان نیز در این دنیای جدید و تمدّن آن سهمی به دست آورند و با اتکا بر عناصر اصلی آن یعنی علم و عقل و دیگر عناصر آن از جمله نهادهای سیاسی دموکراتیک بر قدرت خود بیفزایند. شاید از این منظر بتوان گفت که دغدغه ی اصلی سیّد جمال الدّین دغدغه ی هویّتی نیست، بلکه این است که چگونه می توان به جهان اسلام قدرت بخشید. به اعتقاد سیّد جمال ، تمدّن جدید و مدرن غرب، بر اساس اصول اسلامی پدید آمده است؛ در اینجا سیّد جمال، بر خلاف غرب گرایان تمدّن گرا، بر دو فرض اساسی تأکید می کرد: نخست نقش ناگزیر دین در زندگی ملّت ها و دوم، نیاز به نهادهای جدید و مهارت های فنی برای برآوردن خواست های زندگی جدید.1
پس ایشان پشوانه بسیار قوی به نام دین داشتند.

محمد:پدر جان ببخشید ، وسط كلامتان ،شاید این مثال در اینجا درست نباشد ولی خیلی تاثیر گذار خواهد بود و بهتر به عمق مطلب شما پی می بریم!

پدر:بفرمایید عزیزم!

محمد:اون زمانا یه كارتون به ما نشون می دادن به نام گوریل انگوری (به انگلیسی: The Great Grape Ape Show) مجموعه کارتونی محصول هانا-باربرا بود .شخصیت اصلی این کارتون یه گوریل ۴۰ فوتی است که عاشق انگور است. این شخصیت بعد از هر صحبتی که می‌کند کلمهٔ انگوری را دو بار تکرار می‌کند. (Grape, Ape Grape Ape) او همراه یک سگ به نام بیگلی بیگلی (Beegle Beagle) روی سقف ماشین او به کشورهای مختلف جهان سفر می‌کنند2.حالا نكته جالب اینجاست كه هر كار غیر ممكنی كه قرار بود صورت بگیرد و همه ناتوان و عاجز مانده بودند، یه دفعه بیگلی بیگلی با اون جثه ی كوچكش جلو می آمد و با اعتماد به نفس كامل می گفت این كار از عهده من بر می آید ! آری این اعتماد به نفس او از اون گوریل آنگوری نشأت می گرفت كه همچون كوه پشت او بود،پس او هیچگاه فكر غیرممكن به ذهنش حتی خطورم نكرد،چون در نظر او همه ی كارها با وجود پشتوانه اش ،گوریل آنگوری ممكن بود!

مریم:چه جالب ! واقعا با وجود همچین پشتوانه ای كوهم كه باشه می شه جابجاش كرد اصلا همین كه این گوریل آنگوری اعتماد بنفسو بوجود بیاورد كافیه!

مادر:پس اولین راز موفقیت روحانیت ، وجود پشوانه ی قوی چون دین بود ،دینی كه مرجعش ذات لایتناهی است، پس اینجاست كه روحانیت با صلابت و اعتماد بنفسی توصیف نشدنی به منبع لایزال، پا به عرصه می گذاشتند و واقعا ملّتی را به جنب و جوش در می آوردند!

پدر:دقیقا . در نظر سیّد جمال، جهان اسلام کلّیتی یکپارچه بود که در صورت انسجام و وحدت آن، مسلمانان می توانستند در مقابل سلطه ی اروپا مقاومت کنند و همین امر موجب شد که حرکت سیاسی او ، جنبش سیاسی و توده ای شده و از اندیشه های صرفاً اصلاحی نحله ی پیشین فراتر رود و حتی در مورد ایران، جنبه ی انقلابی گرفت و علما و ملّت را به انقلاب علیه استبداد ناصرالدین شاه فرا خواند . نکته ی اساسی دیگر اینكه،یكی از اندیشه های نوگرایانه ی سیّد جمال این بود که آشکارا مسلمانان را به مقاومت در برابر سلطه ی اروپا بر سرزمینهای اسلامی تحریک می کرد1، در حالی كه در بسیاری از كشورهای جهان اینطور توده ها بطور كاملا پنهانی و مخفیانه تحریكاتی را صورت می دادند كه اكثرا نیز با شكست مواجه می شد ، چون واقعا نه آن اعتماد بنفس آنچنانی بود و نه آن پشتوانه ی عظیم ! كه محمد جان در قالب مثالی خوب بیان نمود !

و این جلسه ادامه دارد...

منابع:
1.سید جمال الدین اسد آبادی،مجموعه رسالات و مقالات،به كوشش سید هادی خسرو شاهی،انتشارات كلبه ی شروق 1381 ص 132-134
2.از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پایان جلسه ساعت 21:30،{به امید روزی که طلوع آرامش در زندگی بشریت سایه گستر شود.پس به امید آن روز! }
                                           -->کپی برداری از منابع وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است<--

طبقه بندی: مادران،  پدران،  دختران،  پسران، 
برچسب ها: سید جمال الدین اسد آبادی، تاریخ، دین،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول