: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : جمعه 13 اسفند 1389 ساعت:10:48 ب.ظ

گفتمان شب پنج شنبه 12/12/89 شروع، ساعت 20:05(جلسه پنجم)

محمد : بابا خیلی دوست دارم بدونم چطور باید نقش یک روحانی رو در ، جامعه اسلامی یا نه ، در جامعه جهانی ، اونم در سیاست و تاثیر گذاریش رو در آن بفهمم ،آخه تو دانشگاه ما در حال حاضر بحث داغ، اینه که روحانی رو چکار به سیاست و اداره امور جامعه ، بعضی از دانشجویان میگن : آخه یکی نیست این وسط جواب درست و حسابی به ما بده که بفهمیم واقعا ، روحانیو سیاست خوبه یا روحانیو منبر؟ آره این شده بحث داغ دانشجویان ! و با مثال های مختلف مثلا هر کسی رو بهر کاری ساختند و اگر کسی در کاری که مربوط به او نیست دخالت کند نه تنها از عهده آن خوب بر نمی آید بلکه خیلی هم هنر بکند خراب کاریش را راست و ریس می کند و با مثال دکتر،دکتری می کند ، مهندس ، مهندسی و رفتگرم ، رفتگری پس روحانیم باید موعظه  و منبر رود و از این جور حرفا ، و می گن الا و بلا باید قانع بشویم .

پدر : پسرم انسان ها در جامعه به دو دسته کلی تقسیم می شوند :دسته ای واقعا بدنبال حقیقت هستند و برای روشن شدن این حقیقت به تلاش و جستجو و تحقیق از همه قشر جامعه می پردازند و در تغییر عقاید خود انعطاف دارند و دسته ای هم به ضرب المثل معروف مرغ یه پا دارد رو به تمام معنا جامعه ی عمل می پوشانند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند و عناد عجیبی دارند ، خوب ما با این دسته از آدما اصلا بحثی نداریم چون خود خدا هم می فرمایند: (خدا را باک و ملاحظه  از آن نیست که به پشه کوچک و چیزی بزرگتر از آن مثل زند پس آنهایی که به خدا ایمان آورده اند که آن مثل است و از جانب پروردگار آنهاست،اما کسانی که کافر شدند می گویند خدا را از این مثل چه مقصود است؟گمراه می کند به آن مثل بسیاری را و هدایت می کند بسیاری را و گمراه نمی کند به آن مگر فاسقان را !) و یا در جایی دیگر می فرمایند: (ای رسول ما کافران را یکسان است بترسانی از عذاب خدا یا نترسانی ، ایمان نخواهند آورد. قهر خدا  مهر بر دلها و پرده بر گوشها و چشمهای ایشان نهاد(که فهم حقایق و معارف الهی را نمی کنند) و ایشان را در قیامت عذابی سخت خواهد بود.و گروهی از مردم (منافق) گویند که ما ایمان آورده ایم به خدا و روز قیامت و حال آنکه ایمان نیاورده اند.دل های آنان مریض است پس خدا بر مرض (جهل و عناد) ایشان بیافزاید و آنها را است عذاب دردناک بدین سبب که دروغ می گویند(و با اهل ایمان دورنگی و ریا و نفاق می کنند).و چون (مومنان آنان را گویند که : در زمین فساد مکنید، پاسخ دهند که: تنها ما کار به صلاح کنیم. آگاه باشید که ایشان سخت مفسدند و مخرب ولی خود نمی دانند . و چون به آنها گویند:ایمان آورید چنان که دیگران ایمان آوردند،پاسخ دهند که : چگونه ما ایمان آوریم به مانند بی خردان؛ آگاه باشید که ایشان خود سخت بی عقل و بی خردند ولی نمی دانند.چون به اهل ایمان برخورند گویند:ما ایمان آورده ایم،و چون با شیطان های خود خلوت کنند گویند: ما باطنا با شماییم جزء اینکه مومنان را استهزاء می کنیم.خدا به آنها استهزاء کند و آنان را در گمراهی رها کند که(در بیابان جهل و گمراهی)حیران و سرگردان باشند.آنانند که گمراهی را به راه راست خریدند پس تجارت آنها سود نکرد و راه هدایت نیافتند.)

مریم : احساس می کنم بابا از بحث دور شدیم !؟

پدر : نه دخترم خواستم مقدمه بحثم رو طوری بیان کنم که اگر کسی هم کمی عناد داشته باشد شاید با این مقدمه نرم شود و تا آخر بحث ، لااقل فقط خوب گوش کند و نهایتا نتیجه گیری منطقی نماید.

و این جلسه ادامه دارد...
ان شاءالله ادامه جلسه را در پست بعد برایتان می گذارم پس گوش به زنگ باشید که بسیار جالب خواهد بود.
                                                          -->کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است<--
منابع:
سوره بقره آیه 26
همان ،‌ آیه 6 تا 16
طبقه بندی: مادران،  پدران،  دختران،  پسران، 
برچسب ها: روحانی، سیاست، جامعه،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول