: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74

سوال:

چرا بعضی پسر ها و دخترها امروز عاشق كسی هستند و فردا عاشق كسی دیگر؟

جواب:

در پاسخ سؤال اوّل گفتیم كه یكی از خصوصیّات دوره ‌جوانی رسیدن انسان به بلوغ عشق ورزیدن،‌ محبت كردن و مورد محبت قرار گرفتن است. عشق ورزیدن اولین گام در ایجاد ارتباطات اجتماعی و سپس تشكیل خانواده است.
سعدی اگر عاشقی كنی و جوانی عشق محمد بس است و آل محمد
منتها باید توجه داشت كه عشق ورزیدن در كنار نیاز به محبّت و نیاز به برطرف ساختن نیروی جنسی است و نباید در آن ها افراط كرد. متأسفانه بسیاری از عشق های امروزی از عنصر "هوس" نشأت می گیرند و هوس چیزی نیست جز غلبه میل به ارضای شهوات بر میل دوست داشتن و عشق.
از این رو، دختران و پسران امروز به جای توجه عمیق به مسایل مهم زندگی خویش، تنها در لایه ای سطحی از زندگی به تكاپو می پردازند و با مراودات و ایجاد ارتباطات متنوع، موقّت و بدون ضابطه به رواج بی بند و باری دامن می زنند. از سویی، از آنجا كه این روابط در تعالی روح وجان ایشان تأثیر به سزایی ندارد و حتی گاهی اوقات به تخریب روانی می انجامد،‌ دائماً شاهد گسسته شدن این روابط و تشكیل یك سری روابط دیگر هستیم.
در این جا دوست داریم نظر شما را به این نكته جلب كنیم كه مفهوم بی بند و باری و فساد،‌تنها در "اعمال منافی عفت" خلاصه نمی شود. این را از آن جهت آوردیم كه امروزه در جامعه ما سخن از محسّنات "عشق آزاد" با عناوینی چون "عشق پاك"، "روابط خواهر برادری"، دوستی های مسالمت آمیز"، "روابط افلاطونی"، "ارتباط روحی" و ... گفته می شود و عده بسیاری این سؤال را دادند كه مگر چه عیبی دارد ما این گونه با هم رابطه داشته باشیم؟ ما كه گناهی نمی كنیم؟ یا مثلاً‌ می نویسند كه "دوست پسر من اهل نماز و روزه و هیئت و ... است و به خاطر همین مذهبی بودنش با او رابطه دارم!؟ ، این ها تمام از جنسِ لباس حق بر پیكر باطل پوشاندن است. فقط الفاظ با تربیت تر و كلیدی تر شده اند وگرنه تمامی آن ها تحت عنوان "روابط بدون ضابطه" می گنجد.

البته شاید شما را این كلام ما خوش نیاید و گمان كنید كه ما از سر تعصّب و تزیّد این كلمات را می گوییم، ولی می توانید مطمئن باشید كه چنین نیست. علت این امر را در دو مثال و با دو بیان عرض می كنیم:1- بیان اوّل سؤالی است از شما و آن این كه آیا دوست داری همسر فرضی آینده شما از این نوع عشق های افلاطونی و معاشرت های مسالمت آمیز با دیگری غیر از شما داشته باشد؟همسر فرضی شما چطور؟ آیا او می پسندد از این عشق های پاك با دیگری داشته باشید؟از این مثال می خواهیم این نتیجه را بگیریم كه در جایی كه فطرت و غیرت آدمی از كاری كراهت دارد و حاضر به تحمل آن نیست، چگونه می توان آن را در جامعه توصیه كرد و با هر عنوان زیبا یا زشتی و به هر بهانه ای به آن اقدام كرد؟!2- مسئله دوم: چرا این روابط پنهان است؟ اگر احیاناً آشكار باشد، از آن به "دریدگی" و "بی آبرویی" تعبیر می شود؟ اصولاً مگر فرق میان ازدواج‌ و این نوع روابط چیست؟ به نظر ما فرق این است كه ازدواج به صورت آشكار و با ظابطه است و قانونی دارد كه طبق آن رد و زن دارای حقوقی مشخص می گردند و مسئولیت هایی نسبت به هم پیدا می كنند. در حدیثی زیبا از رسول خدا می خوانیم كه "فرق میان زنا و نكاح در آشكار بودن آن است". در كدام یك از این روابط خیلی پاك، حقوق عاطفی (بگذریم از مادی) دختران و پسران جوان رعایت می شود؟ مگر عاطفه، روح، علایق و اصلاً خود انسان لباس است كه بپوشیم و اگر خوشمان نیامد دورش بیاندازیم و پی نفری دیگر برویم؟! در اطراف مشكلات روحی و روانی این گونه روابط سخن بسیار می توان گفت كه مجال آن نیست.متأسفانه امروزه بسیاری از جوانان گمان می كنند كه دستورهای اسلام كهنه شده و عمل به آن ارتجاع، كهنه پرستی و مقدس بازی است. در حالی كه اسلام در قلمرو دستورها و تعالیم خود، سلامت روانی جامعه، سلامت روانی افراد و حقوق اجتماع را در نظر گرفته و اهتمام ویژه بر عدم تضییع این هرسه دارد.علت بسیاری از این روابط آزاد و متنوع كه در جامعه می بینیم،‌ عدم توجه افراد به پیامد ها و زمینه های افزایش این گونه روابط و عدم توجه شان به تضییع حقوق متقابل است. نتیجه آن همین است كه ما و شما در سطح جامعه مشاهده می كنیم
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول