: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74

سؤال:

چرا این قدر جامعه اسلامی نسبت به دوستی پسرها و دخترها حساس است؟

جواب:

واقعیت آن است كه غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است كه بسیاری از رفتارهای انسانی را شكل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد.اسلام كه یك مكتب جامع است و می خواهد مردان و زنان مسلمان ،از یك طرف، روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاك داشته باشند تا بتوانند قله های رفیع انسانی و رستگاری را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند ، بنابراین با حساسیت ویژه ، اما واقع بینانه و لحاظ كردن طبیعت و امیال درونی و خواسته های نفسانی انسان ، قوانین و احكامی را جهت حفظ و نگه داری فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روی وضع كرده است . از جمله آن احكام ، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است .اینها همه به سبب این است كه اسلام از جانب كسی برای هدایت انسان ها فرستاده شده است كه خالق فطرت وغریزه با تمامی استعدادهای بهینه و ذخیره شده در انسان است .بنابراین هر عاملی كه موجب تحریك انگیزه های شهوانی در جامعه گردد و به آرامش روحی و روانی و عفت عمومی ، صدمه وارد كند، موردتأیید اسلام نیست . اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شكل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .
به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنكه دختر و پسر(به خصوص دختران ) بخواهند ، در شرایطی قرار می گیرند كه حتی اراده خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خود داری كنند و ناخود آگاه و بی آنكه كه بخواهند ،كم كم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند و زمانی متوجه می شوند كه كار از كار گذشته است ، یعنی با فراهم شدن شرایط ،دیگر جلوگیری بسیار سخت و دشوار است . به خصوص آنكه پسران فریب كار و متاسفانه حرفه ای درفریب دختران جوان در این موارد ، شیاد و تردست هستند ، پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست ؟ به همین خاطر در اسلام حتی خلوت كردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مكانی كه رفت و آمد نباشد ، حرام و گناه است . در آخر این كه مگر غیر از این است كه تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است ؟ و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده ، بلكه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود. بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است، شما در باره طلاق‌ها ، فسادهای جنسی،اعتیاد و افسردگی‌ها مقداری تحقیق كنید ، ببینید نقطه شروع این نابسامانی‌ها از كجا بوده ؟ بسیاری از آنها با یك نگاه ساده یا یك ارتباط كلامی كوچك با نامحرم شروع شده و به تدریج به ایجاد محبت و عشق و مشغول شدن فكر انجامیده و در انتها به قرار و مدار و ...
اما مسئله این است...

كه چون جوانان و نوجوانان مخصوصا دختران جوان، هنوز به سنی نرسیده‌اند كه عاقبت برخی از كارها برایشان تجربه شده باشد، فقط همان ابتدای كار را كه شیرین است می‌بینند و خدای ناكرده به دوستی با پسران نامحرم تن می‌دهند و به این ترتیب وارد دامی می‌شوند كه خلاصی از آن بسیار دشوار است . چرا كه اولین مشكل آنها، مشغولیت فكرشان است و عقب افتادن تدریجی از درس . مشكل بعدی خانواده (اگر دارای خانواده مذهبی باشند)،‌ مشكل بعدی ازدواج است . آنها اگر بخواهند با همان پسری كه از طریق كوچه و خیابان با او آشنا شده‌اند ازدواج كنند هیچ ضمانتی وجود ندارد كه آن پسر چند دوست دختر دیگر در آستین نداشته باشد و سر بزنگاه از این دختر جدا و به آنها نپیوندد و به این ترتیب دختران زیادی را دچار داغ فراق و افسردگی و نابسامانی خانوادگی نكند ، حتی در دانشگاه‌ها یا محیط ‌های كاری نیز ارتباط نامناسب با نامحرم، غالبا باعث گرفتاری است ،زیرا چه بسا باعث ایجاد عشق‌هایی در دل دختران و پسران جوان می‌گردد كه به دلائل گوناگون، هرگز به "وصل" منجر نخواهد شد و داغ آن برای همیشه به دل طرفین خواهد ماند و فكرشان را آزرده خواهد ساخت .
مسائل فوق هیچكدام قصه نیست ، بلكه واقعیت‌هایی است كه به وفور در جامعه جاری است و ما تنها با گوشه هایی از آنها آشنا می شویم . بسیاری از گرفتاران این مسائل به دلیل حیا و شرم، مشكلات خود را برای دیگران بازگو نمی‌كنند . اگر این كار را می‌كردند درس عبرت خوبی برای دیگران مخصوصا جوانان و نوجوانان می‌شد .
نكته مهم این است كه وقتی این مشكلات ریشه‌یابی می‌شوند ، غالب آنها از همان نگاه‌های كوچك و سخن‌های كوتاه و عشوه‌هایی آغاز می‌شوند كه به نظر پرسش‌گر دل پاك ما، نبایست روی آنها حساسیت نشان داد،‌ اما چه می‌توان كرد كه همین موارد كوچك اگر مورد بی توجهی واقع شوند و ادامه یابند سر از مشكلات بسیاری در می‌آورند .
بنابراین احكام دین مقدس اسلام، بر اساس مصلحت زندگی انسان‌هاست و خداوند كه بهتر از هر كس ساختمان فطری انسان را می‌شناسد، از روی محبت و به خاطر خود ما این احكام را وضع نموده و گرنه او نه بخیل است و نه نیازمند به این احكام .
ما نیز در نگاه خود به زندگی بایستی عاقبت كارها را بنگریم و از زندگی دیگران عبرت بگیریم و به این نكته برسیم كه ؛ چه بسا لذت‌های كوتاه كه رنج‌های طولانی به ارمغان می‌آورد .
حال به گوشه ای از پیامدهای مسئله روابط آزاد در كشور های غربی بپردازیم . آنجا كه فكر می كنیم ، این مشكلات برای آنها حل شده یا حساسیت نسبت به این موضوع ندارند . اگر چه در آنجا این مشكلات به جهت روابط آزاد بیش از حد ، بسیار است ، اما متأسفانه جامعه مانیزكم و بیش با بسیاری از این مشكلات روبرو است.
 نظریات روانكاوی از جمله نظریة "هورنای" بر این حقیقت تأكید می كند: "در اجتماعاتی كه روابط جنسی آزاد است، بسیاری از احتیاجات روانی،‌ شكل تمایلات جنسی پیدا می كند و به صورت عطش جنسی در می آید".
نشریه آمریكایی "ایدرز دایجست" درباره روابط پیش از ازدواج دختران و پسران می نویسد: "هرساله 350 هزار دختر نوجوان امریكایی در سنین 15 تا 19 سال ـ دوره دبیرستان ـ به سبب ارتباط های نامشروع، آبستن شده و فرزندان غیر قانونی خود را به دنیا می آورند.... این دختران با رؤیاهایی چون ازدواج با دوستان پسرشان، اتمام تحصیلات، شروع یك زندگی ایده آل و دست یابی به یك شغل مناسب،‌ به این ارتباط غیر قانونی روی می آورند. اما بسیار زود پرده های سراب گونه این اوهام به كنار رفته و واقعیت زندگی روی خود را نشان می دهد و متأسفانه، این بیداری درست در زمانی به دست می آید كه این دختران نوجوان دیگر شانسی برای برخورداری از یك زندگی سالم و ایده آل ندارند".
این روزنامه در ادامه علت بروز این نابهنجاری‌های جنسی را روابط آزاد دختر و پسر در مدارس دانسته، طی گفتگویی با تعدادی از این دختران، به نقل از یكی از آنان می‌نویسد:
"ای كاش زمان به عقب بر می گشت! ای كاش به عنوان عضوی از خانواده در میان والدینم جای داشتم. ای كاش هنگامی كه زمینه های ایجاد یك ارتباط نامشروع برایم فراهم شده بود، كمی هم به زندگی آینده ام می اندیشیدم و این گونه به پایان خط نمی رسیدم".(و شمایی که دچار این موضوع هستید یا قبلا شدید این سخنان برایتان آشنا نیست!!؟؟)
در ذیل به برخی از آن آثار كه در نتیجة روابط آزاد دختر و پسر در جوامع غربی پیدا شده اشاره می كنیم:
1ـ افزایش روابط جنسی نامشروع: تحقیق نشان می دهد كه آمار روابط نامشروع جنسی كه ناشی از روابط آزاد دختر و پسر است،‌ در امریكا و در تمامی جامعه اروپا رو به افزایش است، به گونه ای كه در سال 1993 در امریكا 50% روابط دختر و پسر به روابط جنسی تبدیل شده است.
2ـ آبستنی های ناخواسته: آمیزش جنسی نامشروع و افزایش آبستنی های غیر رسمی و زود هنگام یكی دیگر از آثار شوم روابط آزاد دختر و پسر است. آندره میشل در این باره می نویسد: "بیش از چهل درصد زنان امریكایی كه پیش از بیست سالگی ازدواج می كنند. به علت روابط آزاد پسر و دختر،‌ قبل از ازدواج حامله هستند. در نروژ 90% دخترانی كه در سن كمتر از هیجده سال ازدواج می كنند، آبستن هستند و در سوئد و آلمان نیز همین مطلب صادق است".
3ـ ازدیاد غیر قابل كنترل آمار سقط جنین: متناسب با افزایش نرخ آبستنی های ناخواسته، آمار سقط جنین در كشور های غربی كه دختر و پسر پیش از ازدواج روابط آزاد دارند رو به تزاید است. از یك میلیون زن و دختر نوجوانی كه هر ساله در امریكا به طور ناخواسته باردار می شوند، 53% فرزندان خود را سقط می كنند. این درحالی است كه به علت برخی محدودیت ها كه بعضی ایالات در مورد سقط جنین وضع كرده اند،‌ اكثر سقط های جنین گزارش نمی شود.
به ادعای یك پزشك امریكایی كه در یكی از زایشگاه های این كشور مشغول بوده و در مورد مشكلات محل كار خود مقاله ای نوشته است،‌ در حدود 47% از زایمان های تحت نظر وی مربوط به موالید نامشروع بوده است. به ادعای وی اكثر موالید،‌ مربوط به زنان پایین تر از بیست سال مربوط به روابط آزاد دختر و پسر بوده است.
4ـ افزایش خانواده های تك والدینی: افزایش شمار وصلت های غیر رسمی،‌ باعث كاهش در میزان ازدواج را ترسیم می كند كه یكی از پیامد های آن افزایش تعداد خانواده های تك والدینی است؛ یعنی خانواده هایی كه فرزندان در آن ها محكومند تنها با یكی از والدین خود زندگی كنند. آندره میشل می گوید: "زندگی فرزندان نامشروع در بیش از 90% موارد با مادران است. این گونه مادران كه تقریباً از سوی جامعه به ویژه والدین و آشنایان خود طرد می شوند،‌ برای گذراندن زندگی با مشكلات شدید اقتصادی و فقر و فلاكت مواجهند.
روزنامة "ایدرزدایجست" ضمن ارائة گزارشی از وضع فلاكت بار معیشتی این گونه خانواده ها، گزارش زیر را نوشته است:
"مادر این بچه - كه مادام بهانه پدر می كند - برای تأمین نیازهای مادی خود و فرزندانش ناچار است كه در دو شیفت كامل كار كند كه در نتیجه، مادر وی در مقایسه با مادران دیگر،‌ زمان كمتری را با او سپری می كند. این فرزند غیرقانونی در حقیقت هم از نعمت پدر و هم از نعمت مادر محروم است.
این مادر نوجوان با تأسف و تأثر می گوید: من با این حاملگی نامشروع برای تمام عمر دخترم را از نعمت پدر محروم كردم و باید تسلی بخش اندوه فراوان این طفل باشم.
5ـ روسپیگری: پدیده شوم روسپی گری به ویژه در بین دختران جوانی كه به طور ناخواسته صاحب فرزند نامشروع شده اند، در جوامع غربی شایع است، زیرا فرزندان ناخواسته، فرصت های اشتغال و تحصیل را از مادران گرفته، آنان ناچارند برای تأمین هزینه های زندگی و رهایی از فقر، به هر كاری رو آورند.
6ـ گسترش بیماری های مقاربتی: روابط آزاد دختر و پسر، در نتیجه روابط آزاد جنسی، سكوی پرش روسپی گری و افزایش بیماری های عفونی و مقاربتی است. در این باره كافی است بدانید كه: در هر 13 ثانیه یك نفر در آمریكا به ویروس مهلك بیماری ایدز مبتلا می شود. قربانیان این ویروس كه عمدتاً از طریق بی بندو باری جنسی مبتلا می شوند، از این بیماری عفونی هلاك می گردند.
آنچه ذكر شد، اشاره به برخی پیامدهای روابط آزاد دختر و پسر پیش از ازدواج است. عوارض دیگری چون جنون،‌ عقده های روانی، تزاید جنایت و آدم كشی از دیگر نتایج آن روابط است.
به این ترتیب روشن شد كه چرا اسلام روابط آزاد دختر و پسر و نگاه و صحبت های التذاذی آنان را كه منشأ برای روابط بعدی می شود ، حرام و ممنوع ساخته است.
منابع و مآخذ
1. مجموعه مقالات دفاع از حقوق زنان، ‌تدوین دفتر مطالعات و تحقیقات زنان از صفحة 60 تا 72 برداشت شده است.

کتاب های پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:
1ـ جامعه شناسی خانواده،‌ از دكتر شهلا اعزازی.
2ـ سیمای زن در جهان ـ امریكا، از مركز امور مشاركت زنان ریاست جمهوری.
3ـ درّ و صدف، از محمد شجاعی، انتشارات محیی، شهرری.
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول