: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1389 ساعت:09:56 ب.ظ

سوال:
سن ازدواج برای پسران و دختران چقدر می باشد، چرا؟
جواب:

برای ازدواج دختران و پسران، هیچ سنی لازم و واجب نیست یعنی در هر سنی كه باشند ازدواج آنها ممكن است، بزرگتر بودن دختر از پسر و عكس آن هم شرط نمی باشد. حتی پسر و دختر نابالغ هم می توانند با اجازه پدرانشان با یكدیگر ازدواج كنند و البته بعد از بلوغ ادامه زندگی مشترك و ترك آن به عهده خودشان می باشد. البته به طور كلی زود ازدواج كردن و یا تأخیر نیانداختن ازدواج خصوصاً برای دختران سفارش شده است. واضح است كه زود ازدواج كردن باعث آرامش روحی می شود، جلوی گناهان بسیاری را می گیرد، فضای جامعه را امن تر می كند، انگیزه های كار و فعالیت اجتماعی برای پسران ازدواج كرده بالا می رود، و از همه مهمتر خواست خدای تعالی و رضای او كه ازدواج كردن است و از سنتهای انبیاء است تحقق می یابد. ازدواج زمان و سن مشخصی ندارد. البته اگر دختر یا پسر پس از سن بلوغ احساس كنند به گناه آلوده می شوند ازدواج بر آنان واجب می شود و در غیر این صورت مستحب است ولی از مستحبات مؤكد است.
و پیامبر (ص) بسیار سفارش فرموده و آنرا موجب كامل شدن نصف دین می دانند. در ازدواج تشابه سنی، شغلی، تحصیلی، فرهنگی و دینی و ... از بروز ناسازگاری و اختلاف و نزاع خانوادگی جلوگیری می كند ولی هیچكدام از آنها بجز مسأله دین كه قیودی دارد و از جمله زن مسلمان اجازه ندارد با مرد غیر مسلمان ازدواج كند و ... لازم و واجب نیست.
جهت اطلاع بیشتر از احكام ازدواج به رساله های عملیه مراجع مراجعه كنید و برای مطالعه شرایط ازدواج می توانید كتابهای زیرا را مطالعه كنید.
 1ـ ازدواج مكتب انسان سازی، شهید دكتر پاك نژاد
2ـ ازدواج در اسلام، آیت الله مشكینی
3ـ تعادل و استحكام خانواده، مجید رشید پور
طبقه بندی: دختران،  پسران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول