: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : شنبه 13 شهریور 1389 ساعت:04:53 ب.ظ

سوال:
آیا حجاب برای زن , یك نوع حصار و محدودیت نیست ؟

جواب:
استاد مطهری (ره) در پاسخ به سؤال فوق می گوید: فرق است بین زندانی كردن زن در خانه و بین موظف دانستن او به این كه وقتی می خواهد بامرد بیگانه مواجه شود, پوشیده باشد. در اسلام محبوس ساختن و اسیر كردن زن وجود ندارد. حجاب در اسلام وظیفه ای است كه بر عهده ی زن نهاده شده است كه در معاشرت و برخورد با مرد, باید كیفیت خاصی را در لباس پوشیدن مراعات كند... اگر رعایت پاره ای ازمصالح اجتماعی , زن یا مرد را مقید سازد كه در معاشرت روش خاصی را اتخاذ كنند و طوری راه بروند كه آرامش دیگران رابر هم نزنند و تعادل اخلاقی را از بین نبرند, چنین مطلبی را زندانی كردن یابردگی نمی تواند نامید و آن را منافی حیثیت انسانی و اصل آزادی فرد نمی توان دانست .
در كشورهای متمدن جهان در حال حاضر چنین محدودیت هایی برای مرد وجود دارد. اگر مردی برهنه یا با لباس خواب از خانه خارج شود و یا حتی باپیژامه بیرون آید, پلیس ممانعت می كند و به بهانه ی این كه این عمل بر خلاف حیثیت اجتماع است او را جلب می كند. هنگامی كه مصالح اخلاقی واجتماعی , افراد اجتماع را ملزم كند در معاشرت , اسلوب خاصی را رعایت كنند, مثلاً با لباس كامل بیرون بیایند, چنین چیزی نه بردگی نام دارد و نه زندان ... پوشیده بودن زن موجب كرامت و احترام بیش تر اوست ; زیرا او را ازتعرض افراد جلف و فاقد اخلاق مصون می دارد.(1)
از سوی دیگر حجاب مانع فعالیت های اجتماعی زنان نیست و از این نظرهیچ محدودیتی برای زنان در عرصه های مختلف به وجود نمی آورد.

(پـاورقی 1.استاد مطهری , مسأله حجاب , ص 102 با تلخیص) .
طبقه بندی: مادران،  دختران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول