: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : پنجشنبه 21 مرداد 1389 ساعت:09:28 ب.ظ

سؤال:

فضیلت ماه مبارك رمضان وشب قدر از چه روست ؟

جواب:

هیچ بخشی از زمان ذاتاً با بخش دیگر تفاوت ندارد. ولی برخی ساعتها و روزها و ماهها شرافت عرضی یافته اند. مثلا روز هفدهم ماه ربیع الاوّل به دلیل ولادت حضرت رسول اكرم((صلی الله علیه وآله)) از میمنت و شكوهی ویژه برخوردار شده است. همچنین است دیگر روزهای میمون و مبارك. از حضرت علی((علیه السلام)) روایت است: «كه درآن روز،خداوند را نافرمانی نكنند، عید است.»
در ماه مبارك رمضان مؤمنان از مظاهر شهوت و حیوانیّت دوری می گزینند و به عالم روحانیّت و معنویّت نزدیكتر می شوند. رمضان، ماهی است كه مؤمنان میهمان خداوندند و روزه یكی از عوامل بسیار مهم خودسازی است. شب قدر، شبی است كه از همه شبها پربركت تر و باارزشتر است. قرآن بر پیامبر گرامی اسلام((صلی الله علیه وآله)) در شب قدر نازل شده و عبادت و عمل صالح در این شب بهتر از عبادت و عمل صالح در هزار ماه است(2). در این شب، فرشتگان گروه گروه به اذن پروردگار نازل می شوند و خدمت حضرت مهدی، امام زمان((علیه السلام)) مشرّف می شوند و آنچه برای هر كس مقرّر شده است بر آن امام((علیه السلام))عرضه می كنند.

منابع:

1 - میزان الحكمة، ج 5، حدیث 14603.
2 - همان، ج 6، حدیث 16380.
ـ1402ـ


به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول