: انـتـخـاب قـالـب


امروز :
اگر زندگیت را درست بسازی طلوع آرامش در زندگی را با تمام وجودت حس خواهی کرد !  رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی           پروردگارا سینه ام را [براى تحمل این وظیفه سنگین ]گشاده گردان، وكارم را برایم آسان ساز، وگِرِهى را [كه مانع روان سخن گفتن من است ]از زبانم بگشاى.                    پروردگارا برای ما از همسران وفرزندانمان روشنی دیدگان (نسل های صالح وپاک ومتّقی)عطا کن ومارابرپرهیزگاران (درمسابقه به سوی ایمان یا رهبری دراصول وفروع ومعارف)پیشوا گردان. - فرقان آیه 74
تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1388 ساعت:08:20 ق.ظ

الف : لقمان به فرزندش چنین مى گفت : یا بنى ! ان الدنیا بحر عمیق ، و قد هلك فیها عالم كثیر، فاجعل سفینتك فیها الایمان بالله ، و اجعل شراعها التوكل على الله ، و اجعل زادك فیها تقوى الله ، فان نجوت فبرحمة الله و ان هلكت فبذنوبك !:

 

((پسرم ! دنیا دریاى ژرف و عمیقى است كه خلق بسیارى در آن غرق شده اند،

تو كشتى خود را در این دریا ایمان به خدا قرار ده ، بادبان آن را توكل بر خدا، زاد و توشهات را در آن تقواى الهى ، اگر از این دریا رهائى یابى به بركت رحمت خدا است ، و اگر هلاك شوى به خاطر گناهان تو است )).

ب : در گفتار دیگرى به فرزندش در آداب مسافرت چنین مى گوید:
پسرم ! هنگامى كه مسافرت مى كنى ، اسلحه و لباس و خیمه و وسیله نوشیدن آب ، و وسائل دوختن و داروهاى ضرورى را كه هم خود، و هم همراهانت از آن استفاده مى توانید بكنید بردار، و با همسفران در همه چیز جز در معصیت الهى همراهى كن .
پسرم ! هنگامى كه با جمعى مسافرت كردى در كارهایت با آنها مشورت كن .
در صورت آنها تبسم نما.
در مورد زاد و توشه اى كه دارى سخاوتمند باش .
هنگامى كه تو را صدا زنند پاسخ گو و اگر از تو كمك بخواهند آنها را یارى كن .
تا مى توانى سكوت اختیار كن .
نماز بسیار بخوان .
در مركب و آب و غذا كه دارى سخاوتمند باش .
اگر از تو گواهى به حق بطلبند گواهى ده .
اگر از تو مشورتى بخواهند براى به دست آوردن نظر صائب كوشش كن و بدون اندیشه و تامل كافى پاسخ مگو، و تمام نیروى تفكرت را براى جواب مشورت به كار گیر كه هر كس در پاسخ مشورت خالصترین نظر خود را اظهار نكند، خداوند نعمت تشخیص و اندیشه را از او مى گیرد.
هنگامى كه ببینى همراهان تو راه مى روند، و تلاش مى كنند، با آنها به
تلاش بر خیز.
دستور كسى را كه از تو بزرگتر است بشنو.
اگر از تو تقاضاى مشروعى دارند همیشه جواب مثبت بده ، و هرگز نه نگوى ، زیرا گفتن نه ، نشانه عجز و ناتوانى و سبب ملامت است ...
هرگز نماز را از اول وقت تاخیر نینداز، و این دین خود را فورا ادا كن .
با جماعت نماز بگذار، هر چند در سختترین حالات باشید...
اگر مى توانى از هر غذائى مى خواهى بخورى قبلا مقدارى از آن را در راه خدا انفاق كن .
((كتاب الهى را تلاوت كن ، و ذكر خدا را فراموش منما)).

ج : این داستان نیز از لقمان معروف است ، در آن هنگام كه به صورت برده اى براى آقایش كار مى كرد، روزى به او گفت : گوسفندى براى من ذبح كن و دو عضو كه بهترین اعضاى آنست براى من بیاور.
او گوسفندى را ذبح كرد و زبان و دل آن را براى وى آورد.
چند روز دیگر همین دستور را به او داد منتها گفت ، دو عضو كه بدترین اعضاى آن است براى من بیاور لقمان بار دیگر گوسفندى را ذبح كرد و همان زبان و دل را براى او آورد، او تعجب كرد و از این ماجرا سؤ ال كرد، لقمان در پاسخ گفت : قلب و زبان اگر پاك باشند از هر چیز بهترند و اگر ناپاك شوند از همه چیز خبیثتر و بدتر!.
این گفتار را با حدیثى از امام صادق (علیه السلام ) پایان مى دهیم .
فرمود: ((به خدا سوگند، حكمتى كه به لقمان از سوى پروردگار عنایت
شده بود، به خاطر نسبت و مال و جمال و جسم او نبود بلكه او مردى بود كه در انجام فرمان خدا قوى و نیرومند بود، از گناه و شبهات اجتناب مى كرد، ساكت و خاموش بود با دقت مى نگریست بسیار فكر مى كرد، تیزبین بود، و هرگز در (آغاز) روز نخوابید و در مجالس (به رسم مستكبران ) تكیه نمى كرد، و رعایت آداب را كاملا مى نمود، آب دهن نمى افكند، با چیزى بازى نمى كرد، و هرگز در حال نامناسبى دیده نشد... هیچگاه دو نفر را در حال نزاع ندید مگر اینكه آنها را با هم صلح داد، و اگر سخن خوبى از كسى مى شنید حتما ماخذ آن سخن و تفسیر آن را سؤ ال مى كرد، با فقیهان و عالمان بسیار نشست و برخاست داشت ... به سراغ علومى مى رفت كه بتواند به وسیله آن بر هواى نفس چیره شود، نفس خود را با نیروى فكر و اندیشه و عبرت مداوا مى نمود، و تنها به سراغ كارى مى رفت كه به سود (دین یا دنیاى ) او بود، در امورى كه به او ارتباط نداشت هرگز دخالت نمى كرد، و از این رو خداوند حكمت را به او ارزانى داشت . منبع:
http://rahe-zendegi.blogfa.comطبقه بندی: پسران،  دختران، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ارسال توسط محمد رسول